Serap Kanay

22 Mayıs 2020

Serap Kanay: Sanatçı; Yazar Çizer, Fotoğraf çeker, Dans eder…

serapkanay@gmail.com 

Facebook sayfası: Self employed artist and tourist guide

Akdeniz’in mavi sularının en doğusunda sıkışmış güzelim Kıbrıs adasının Mağusa kentinde doğdum ama birçok yerinde yaşayarak büyüdüm.

Adalı ve Akdenizli der iyi tanıyanlar. Deniz aşığıyım, o kadar ki Akdenizi “AşkDenizim” olarak sahiplenmem geniş çevrelerce kabul görür. 

İlk öğrenimim okulda gerçekten bir şeyler öğretildiği zamanlara denk geldiği için şanslıyım. Hem o hem de dokuz yaşımda öğrenmeye başladığım ingilizce sayesinde orta ve lise öğrenimim başkent Lefkoşa’da, temel eğitimi ingilizce olan Türk Maarif Kolejinde gerçekleşti. Güzel Sanatlar Lisansımı uzun yıllar yaşadığım İngiltere’nin Londra kentinde tek ebeveynli anne olarak aldım 1997’de.  Amsterdam Üniversitesindeki Araştırmalı Kültürel Analiz Yüksek Lisansa başlamam ise kızımın ilk evini satın almasına denk geldi 2011’de. 

Çalıştığım konular Bellek, kimlik, sözlü tarih ve alternatif arşivleme.

Derdim ister geçmişten kalan ister şimdide süregelen toplumsal hallerimizden gözüme batan, beni bir şekilde rahatsız eden meseleleri irdeleyip su yüzüne çıkarmak, ses getirmesini, tartışmaya açılmasını sağlamak.  Gailem resmi tarihin yazmadıklarını sanat yolu ile bir şekilde kayıt altına almak.

Her birey yaşadığı toplumun aynasıdır. Aynayı tutan bir sanatçının yaptığı sorgulama da gerek çevresel gerek içsel ama kendinden başlar diye düşünür ve bir kadın sanatçı olarak ilk feminist akımın temelinde yatan ‘Kişisel olan Politiktir’ kuramı doğrultusunda kendimden yola çıkarak çalışırım.

Ana çalışma dalım genelde ses, metin, fotoğraf ve tekstil kullanarak gerçekleştirdiğim enstalasyon/yerleştirme olmakla birlikte, son yıllarda deneysel video çalışmalarına da yöneldim . Küresel salgın Covid-19’un getirdiği evlere kapanma ile bizlere bahşedilen zaman diliminde, içinde bulunduğumuz zaman diliminde yaşananları çözümleme adına daha çok yazmaya, ‘Hem şimdi hem hikaye sanki’ adlı sesli yazılar kaydetmeye ve de yıllardan sonra kendimce bir dille çizmeye başladım. Çizimlerimin çoğunun çağrıştırdığı duygu ve düşünceleri de yazıya dönüştürüyorum. Bir nevi duygu ve düşünce çözümlemesi içsel harita misali. 

Deniz ve müzik olmazsa olmazlarımdır günlük hayatta. Dans etmek ve sinema da gerekli gördüklerim. İyi yemek pişirir paylaşmayı ve doyurucu sohbetleri severim.

Yer Aldığım Son 10 Sergi ve Sunumlar:

12—28 Şubat 2020      BAKMA Kişisel Fotoğraf, Metin, Ses ve Video Enstalasyon Sergisi. Rüstem Kitapevi, Lefkoşa Kıbrıs.

12—19 Ağustos 2019     KIOLANI’DE GİLANI BULMAK Sözlü tarih videoları ve Fotoğraf Enstalasyonu. ‘Xarkis Residency ve Festivali’ Kiolani Köyü, Limasol Kıbrıs.

17 Temmuz 2019.            AFRODİTİN ÇOCUKLARI: BAFLILAR Açılış Konuşması Köln Universitesi ‘Kıbrısta Emperik Araştırmalar’ Çalıştayı, KöLn, Almanya.

30 Mayıs—2 Eylül 2018   MİRAS ve VASİYET ‘İmago Mundi Kıbrıs Kolleksiyonu’ LUciano Benetton Kolleksiyonu, Trieste İtalya. 

26 Mayıs—25Kasım 2018   BIZ GERIYE KALANLAR ‘Kıbrıs Pavillion’ 16. Venedik Mimari Bienali, Venedik İtalya.

5—15 Nisan 2018                 HAYALET ‘Hayatın İçine Yerleşmek’ Enstalasyon Sergisi Pikadilli Mağusa, Kıbrıs

24—25 Mart 2018               AYSOZOMENOS2UN SESİ ‘Arpalık’ Agios Sozomenos Kıbrıs.

1—4 Haziran 2017.              AFRİKA KÖKENLİ KIBRISLILAR Sunum, ‘Konuşan Renkler; Türkiye ve Ötesi’ Çalıştayı Köln Üniversitesi Köln,  Almanya.

Nisan—Kasım 2017            BİZİM KÜTÜPHANE ‘Terra Mediterranea: Harekette’ Lefkoşa Sanat Merkezi, Güney Lefkoşa, Kıbrıs.

Mayıs—Eylül 2010             ANIT:KADININ HİKAYESİ ‘Randevu’ Verket Fabrika. Avesta 2010, İsveç.

2009—2018 Yılları arasında KITREB, Kıbrıs Türk Rehberler Birliği Tarafından Çıkartılan 6 ‘Turist Rehberi’ dergisinde basılan çeşitli yazılarımla birlikte editöre yardım ve Türkçe-İngilizce Çeviriler.

Sanatçının tüm eserleri