Oyuncak Gemisinin Yolculukları/ Nice Özcan

reklam
01 Eylül 2019 0

Bir zamanlar dünyanın bütün ülkelerini dolaşan, çeşitli ülkelere mal götüren, okyanusları adı gibi bilen bir denizci varmış. Bu denizci eskiden pek de bilinmezmiş ama gittiği ülkelerdeki çocuklara oyuncaklar götürüp hediye etmeye başlayınca herkes bu denizciyi tanımış. Artık sadece kendisi için değil çocuklar için de çalışıyormuş. O bir firmayla anlaşmış, firma uygun fiyata ona oyuncak veriyor, denizci ise bu oyuncakları daha önce hiç oyuncakla tanışmamış olan çocuklara dağıtıyormuş.

Bir gün sabah denizci erkenden uyanmış, gemisini yolculuk için hazırlamış, denizci üniformasını giyinmiş ve artık o upuzun, yoğun bir iş gününe hazır hale gelmiş. Gemisi de hazırmış yolculuğa. .Onun yolculuğu Madagaskar adası, Afrika ülkeleri gibi ülkeler imiş. Gemisinin çapasını yukarı doğru çekmiş ve denizde süzülmeye başlamış. Yardımcı denizci gözlemleme yapıyormuş ki hava durumunu öğrenebilsinler. Denizci az bir zaman sonra ikinci denizciye demiş ki:

-Havalar nasıl kötü mü iyi mi? Engel var mı?
Yardımcı denizci çok ciddi bir şekilde iyice bakarak:

Hızlı bir şekilde bize doğru gelen bir hortum gördüm. Demiş. Yardımcı denizci bu sözleri der demez denizci aceleyle dümeni sağa döndürmeye çalışmış ama maalesef yetişememişti. Denizcinin aklına bir fikir gelmiş. Fikri ise destek kuvvetleri aramak ve yardım istemekmiş. Denizci ikinci denizciye:

-Sen gemiyi kullanır mısın? Ben de destek kuvvetleri arayacağım, demiş ve geminin telsizinden hemen destek kuvvetleri aramış. Destek kuvvetler denizcinin aramasına cevap vermiş. Denizci destek kuvvetlerden yardım isterken demiş ki:
-Lütfen bize yardım edebilir misiniz? Afrika kıyılarına gidiyorken bir fırtına ile karşılaştık.

Destekler de onlara şöyle deyi vermiş:
Evet, maalesef olanları biz de radardan görebiliyoruz. Şimdi biz size komutlar vereceğim bu komutları harfiyen uygulayın. Dümeni iyice döndürün biz de bu sırada yardımcılar gönderelim sonrada size yardım edebiliyor muyuz acaba bir bakalım.

Denizci de destek kuvvetlerin onlara verdikleri komutları yardımcı denizciye iletmiş. Bu sırada destek kuvvetler de onlara yardıma gelmişler. Sonunda o kocaman hortumdan el birliğiyle kurtulabilmişler, destek kuvvetler geri dönmüş. Denizciler de çok dikkatli bir şekilde yolarına devam etmişler ama oyuncakların olmadığını görünce denizci çok üzülerek demiş ki:

-Olamaz, galiba oyuncakları hortumda kaybettik! Yardımcı denizci rica etsem gemiyi kullanır mısın? Yardımcı denizci:
-Ne yapacaksın ki. diye cevap vermiş. Denizci, yardımcı denizciye:
-Ne mi yapacağım tabii ki de oyuncak firmasını arayacağım çünkü oyuncaklar yok olmuş demiş Yardımcı denizci:
-Baş üstünde kaptan, demiş.
Biraz sonra denizci oyuncak firmasının yetkilisiyle irtibat sağlamış ve demiş ki,

-Merhaba, yolculuğumuzda bir fırtınaya yakalandık ve galiba çocuklara götüreceğimiz oyuncakları hortum sırasında kaybettik. Neyse atalarımız ne söylemişler ‘Cana geleceğine mala gelsin’ . Ben sizden yeni oyuncaklar göndermenizi istiyorum.

Firma denizciye şöyle bir cevap vermiş:
-Haklısınız. Çok geçmiş olsun. Tabi ki oyuncakları istediğiniz limana gönderebilirim ama daha fazla para alırım.

Denizci:
-Bu bizim umurumuzda değil çünkü biz para için değil çocuklar için çalışıyoruz, demiş. Sonra da yakın olan bir limana yanaşmış orada yeni oyuncakları beklemeye başlamış. Bir süre sonra oyuncaklar denizcilere ulaşabilmiş. Denizciler oyuncaklar onlara ulaştığında konakladıkları ülkeden ayrılmışlar. Biraz daha kalmak istiyorlarmış ama çocukların onlara çok ihtiyaçlarının olduğunu biliyorlarmış. Geceleyin çocuklar ve büyükler uyurken onlar Afrika’dan Mısır’a oradan Çin’e bütün çocukları mutlu etmeye çalışıyorlarmış. Hatta onlar için uykusuz kalmayı bile göze almışlar. Sabah uyandıklarında çocukların sevimli yüzlerinde olacak o kocaman sevinci düşünüyormuş. Birkaç ay sonra iş arayan biri onların maceralarından ilham almış ve bir oyuncak firması kurmuş. Denizci de bunun şerefine o firma sahibi ile buluşmuş ve oyuncakları imzalamış ve bu oyuncaklar dağıtmaya başlamıştı. Denizci gittiği yerlerde oyuncakları dağıttığı çocuklarla hatıra fotoğrafı çektiriyor ünü bütün dünyaya yayılıyormuş.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ