Misyoner Pascal/ Muhammed Bozan

reklam
01 Kasım 2019 0

Pascal’a göre Yazı tura attığımızda yazı da gelebilir tura da. Kullandığınız bozukluk hileli değilse yarı yarıya şansınız vardır. Tanrının var olup olmadığı da buna benzetilebilir. Tanrının varlığından emin olmadığınızı varsayalım; karşınızda farklı seçenekler olabilir. Tanrının kesinlikle var olmadığını düşünerek hayatınıza devam etmeyi seçebilirsiniz. Haklıysanız ölümden sonra bir yaşam kuruntusu olmadan yaşayacak cennete gidemeyecek kadar günahkâr olduğunuzu düşünüp azap çekmekten kurtulacaksınız. Üstelik zamanınızı olmayan bir varlık için kilisede dua ederek geçirmeniz gerekmeyecek.

Bu yaklaşım belli bazı yararları olsa da büyük bir tehlike taşır. Tanrı gerçekten varsa ve siz de ona inanmıyorsanız sadece cennete gitme şansınızı yitirmekle kalmaz aynı zamanda sonsuza dek işkence çekeceğiniz cehenneme gidersiniz. Hayal edilebilecek en kötü sonuç. Alternatif olarak hayatınızı tanrı varmış gibi yaşamayı seçebilirsiniz der. Dua eder, kiliseye gider, İncil okursunuz. Tanrı gerçekten varsa bu durumda olası en iyi ödülü alırsınız. Ebedi mutluluk için ciddi bir şans. Tanrıya inanmayı seçer de sonuçta yanılırsanız bu durumda çok önemli bir kaybınız olmaz. Büyük ihtimalle öldükten sonra hatalı olduğunuzu anlayıp boşa zaman ve çaba harcadığınız için kötü hissedeceğiniz vaktiniz olmayacak.”Kazanırsanız her şeyi kazanacak, kaybederseniz her şeyi kaybetmeyeceksiniz.”

Lakin ünlü filozof kurduğu bu olasılık hesabında bir şeyleri unutmuş. Kendini hep bir ilahiyatçı olarak gören koyu Katolik olan Hıristiyan filozof Pascal inancı dâhilinde ya da başka amaçlar güderek bütün olasılığı Hıristiyanlık üzerine kurmuş. Ama sanırım dünya üzerindeki diğer dinleri unutmuş ya da bilmiyor olacak ki onları olasılığına dâhil etmemiş.

Onun olasılığı üzerinden gidecek olursak eğer Müslüman birisi ya da Yahudi birisi cennete giremeyecekti. Hıristiyanlık hariç hiç bir dine mensup insan cennetle ödüllendirilmeyecekti. Belki de inancı dâhilinde yaptığı bu bencil davranış diğer dinlerden pek bir farkı yoktur. Örnek olarak Müslümanlığı verebiliriz.(1)

Yine ona göre bizi tanrıya götürecek olan organ beyin değil, kalpti.

Bu söylediğine rağmen insanların inanmaları için basit bir olasılıkla Hıristiyanlığı yayma çabası ve üstelik bunu bir bilim insanının, bir matematikçinin kalbi baz alıp bu olasılığı oluşturması şaheser bir aptallıktır.

Her şeye rağmen onlarca dinin olmasına karşın cennet cehennem üzerine kurduğu bu olasılığı sadece Hıristiyanlık üzerinden yapması basit bir misyonerlik çabasından başka bir şey değildir.

İnsanlar bir kumar oynuyorlar ve bu kumarı kazanmaları için inanmaları lazım” doğru olasılık bu değildir.

Doğru olasılık “İnsanlar bir kumar oynuyorlar ve bu kumardan kâr ile ayrılmaları için iyiliğe ihtiyaçları vardır.” işte doğru olasılık budur.

Sonuçta eğer tanrı varsa da iyiliği yok sayabilecek kadar gaddar olamaz.

KAYNAKÇA:
Düşünceler, Blaise Pascal.
Felsefenin Kısa Tarihi, Nigel Warburton

(1)“İşte bütün bu hükümler, Allah’ın koyduğu hükümler ve çizdiği sınırlardır. Kim Allah’a ve Peygamberine itâat ederse Allah onu altlarından ırmaklar akan cennetlere koyar. Onlar, orada ebedî olarak kalacaklardır. İşte büyük kurtuluş budur.” (NİSA/13)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ