Mavi Dünya / Burçe Nisa Salman (8 Yaş)

reklam
01 Temmuz 2019 0

Bu sabah hava çok güzel. Anne, baba ve çocuklar sabah erkenden kalkıp valizlerini hazırladılar. Güzel köyleri Eşme’ye doğru yola koyuldular.

Köylerine geldiklerinde babaanneleri onları karşıladı. Küçük kardeş Emre hemen traktöre binmek istedi. Hepsi köylerine geldikleri için çok mutlu olmuşlardı. Ablası Lale babaannesinin tavuklarına ve civcivlerine yem verdi. Alf ve Çarli adındaki iki küçük köpeği sevdiler. Ablası Lale, onlara da su ve yiyecek verdi.

Babası traktörü çalıştırdı. Diğerleri de traktörün römorkuna bindiler ve hep beraber tarlaya gittiler. Baba ve annem çapa işleriyle uğraşırken çocuklara da sebzeleri sulama görevi verdiler. Babası, ağaçların ilaçlama zamanının geldiğini söyledi. Ziraatçiden tarım ilacı aldı ve bütün ağaçları ilaçladı.

Birden bütün ağaçların rengi maviye döndü. Çocuklar gözlerine inanamadılar. Nasıl oldu bu iş,  diye anne ve babalarına sordular.

Babası, canım yavrularım, ilacın rengi mavi olduğu için tüm ağaçlar mavi oldu, dedi. Lale, masmavi bir dünya ile başbaşa kaldı sanki. Çok güzel hayaller kurdu. Lale hayallere daldığı için eve döndüklerini farketmemişti. Babanneleri onlara mükellef bir köy kahvaltısı hazırlamıştı. Organik yumurta, süt ve peynir… Afiyetle yediler.

Hafta sonu çok güzel geçti. Lale ve ailesi evlerine geri döndüler ve mutlu mesut yaşamaya devam ettiler. İçlerinden biri, Lale, o haftasonu yaşadıklarını arkadaşlarına anlatacağı günü iple çekiyordu. Düşündü, taşındı, sonunda yaşadıklarını yazmaya koyuldu. Bir öykü yazacaktı. Adı da Mavi Dünyam.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ