Dünyaya Hükmedelim Saygıyla/ Ömer Memoğlu

reklam
01 Kasım 2019 0

İnsanoğlu, her zaman kendi doğru, karşısında duranlar hep hedefinde. Sevgi ve saygı kavramları düşünüldüğünde, nefreti seçenler çoğunluktadır bu dönemde. İnsanın insan olduğundan değerli olduğu unutulduğu bir dönemde; saygı kavramını da öldürüyoruz, sevginin peşinden. Sevgi ışıklar içinde uyusun da kan kaybından yiten bir saygı var ardında, direniyor, ne kadar dayanabilecek? 

Kimse kimseyi sevmek zorunda değil ancak sevmiyorsa insan insanı bunun karşılığı nefreti doğurmak da değil. Bu yüzdendir, saygıyı sevginin üzerinde tutuyor oluşumuz, nefreti ancak saygıyı korursak boğabileceğindendir hakikatimizin. 

Nefreti seçenlerden olmadık; insanı dışlayanlardan, kutuplaştıranlardan, ötekileştirenlerden, düşene tekme atmaya saplantılı olanlardan olmadık! 

Nefretin karşısında sevgiyi seçtik; sevgiyi seçemeyeceğimiz kadar aykırı gelene saygının erdemiyle yaklaştık da yine de insana nefretle yaklaşmadık. Aykırı olanı da bir gün sevebilmeyi arzuladık. Her insan farklıydı, özgündü, bazen ortak noktalarda buluşanlar oldu, aynı savaşa göğüs gerenler oldu; biz ise, bizden nefret edenleri saygının erdemine davet etmekten vazgeçmedik. 

Tüm coğrafyalarda yeniden sevginin hüküm sürmesi isteniyorsa, önce unutulan bir değeri hatırlamalılar: ‘SAYGI!’ İnsani değerlerimizi saygı kavramını gaye edinerek taçlandırır, insanın insan olduğundan değerli olduğunu hatırlarsak ancak o zaman koruduğumuz bu değerden yani saygıdan, sevgiler doğabilecektir! Nefretin karşısında duranlar olarak, bizden nefret edenlere bile saygı duymak zorunda olduğumuz; meselenin, bize yapılan haksızlığı, bize yapılıyor diye karşımızdakine yapmamamız doğru olduğundandır ki; varsın olsun, nefreti seçenlerin hedefinde saygımız ve sevgimiz olsun. Bize zarar vereceklerini sanıyorlarsa inanın, başaramayacakları çok acık. Sevgiyi yaşatmak için, saygıyı hatırlayım önce… İnsanlığa, onun yaşadığı bu dünyaya yakışan bu olacaktır çünkü! Tüm bu nefreti seçenlerin bizlere saldırmalarının sebebi; güce ve güçlü olmaya saplantılı oluşlarıydı, bunu da çok iyi biliyoruz. Ancak hatırlatmamız gerekir: “Saygı duymayı bilenler, güçlü olanlardır!” derken Nietzsche, kimin güçlü olduğunu açıkça gözler önüne seriyor… 

Bırakın bu hırsı, nefreti; vazgeçin kötülükten, güçlü olmak adına yıktığınız tüm yürekleri kazanın yeniden, arındırın kendinizi nefretin doğurduğu karanlığın esaretinden; ve gelin, iyiliğin gücünde buluşalım, dünyaya hükmedelim saygıyla…

“Gel, gel, ne olursan ol yine gel,

İster kâfir, ister mecusi, ister puta tapan ol yine gel,

Bizim dergâhımız, ümitsizlik dergâhı değildir,

Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel…” – Mevlana

BENZER KONULAR
YORUM YAZ