Sirtaki’nin Başkenti Selanik / Nefel ÖZHAN

reklam
01 Nisan 2019 1

Yunanistan deyince aklıma mitolojik tanrılar, tavernalar, sirtaki, buzuki ve uzo gelir. Diğer Avrupa ülkelerinden farklıdır Yunanistan. Sanatıyla, tarihiyle ve insanıyla daha sıcak, daha kendine has. Ülkenin, atalarının izinden giden ehlikeyif insanları yaşar burada; Helenistik döneme ait mozaik kalıntısında “Neşeli ol, hayatını yaşa” sözlerinin yazılı olması da bunun kanıtı gibidir.

Yunan müziklerinin neşesi ve denizinin güzelliğiydi beni çeken. Peki önce nereye gitmeliydim? Seçimimi Yunanistan’ın kültür başkenti ve ikinci büyük şehri olan Selanik’ten yana yapmaya karar verdim ve düştüm yollara. Farklı bir ülkeye sınır kapısından otobüsle girmek benim için yeni bir deneyim olacaktı.

Dünya üzerine çizilmiş sınırların anlamsızlığını o kapıdan geçmeye çalışırken bir kez daha anladım. Oysa dünya niye var? Kurallar ve sınırlar için mi? Sevgiye sınır konulur mu, güzellikler paylaştıkça çoğalmaz mı? Bu sorular kafamda uçuşurken gerekli kontroller yapıldı, biz sınır kapısından geçebildik sonunda.

Bekledin sen beni Yunanistan, ben yanıt verdim bekleyişine. Sana meraklı gözler getirdim, yeni tatlar arayan bir gurmenin damağıyla geldim, yürümekten yorulmayı göze almış ayaklar getirdim, sana meraklı küçük bir kız getirdim;  ama önce konaklayacağım otele gidip yüklerimden kurtulmam gerek sokaklarını adımlayabilmem için.

Bir şehri gezebilmenin en iyi yolu, yürüyerek şehrin genel haritasını kafanızda çıkarmanızdır, geldiğiniz yere aşina olmanızdır. Yol iz bilmeden sokak aralarına girmek gerekir bazen, bir şehrin dokusunu, işleyişini, yaşantısını kavrayabilmek için, kaybolmak gerekir, hatta bazen yol sormak. 

Otelime yerleştikten sonra ilk işim rotasız, şehrin sokaklarını gezmek oldu, sonrasında haritamı alıp gezimi planlamam daha kolaydı.

Selanik’te ilk durağım Aristotelous Meydanı oldu. Sahil şeridine oldukça yakın olan meydan, birçok kafeye, butiklere, eğlence mekanlarına ve farklı tatları denemeniz için güzel restoran ve kafelere ev sahipliği yapıyor.

C:\Users\leyla\Desktop\IMG_0948.JPG

C:\Users\leyla\Downloads\IMG_0936.JPG

Şehrin diğer önemli noktalarından biri de Roman Agora,  bir diğer adıyla Eski Agora’dır.

Agora,  Yunan dilinde bir şehrin siyasi, ticari ve dini alanlarla ilgili yönetimsel işlerini görüşmek üzere toplanılan kent alanlarıdır. Bu sebeple Romalılar tarafından yapılan bu forumların içerisinde su kemerleri, manastırlar, çeşmeler ve daha birçok önemli yapıyı görmek mümkün.

Aziz Dimitros Kilisesi de Selanik’te görülmesi gereken yerlerden biri. UNESCO  Dünya Mirası listesinde yer alan bu kilise Osmanlı hükümdarlığı süresince camiye çevrilmiş olsa da günümüzde  kilise olarak faaliyet göstermeye devam ediyor.

Beyaz Kule Selanik’in en önemli sembollerinden biridir. Bu kule Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1535 yılında Bizans kulesi yerine yapılmıştır. Kule,  tarih boyunca kale, garnizon ve zindan olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise müze olarak hizmet veriyor. Sahil boyunca yürürseniz yolunuzun sonunda bu beyaz ve heybetli kule sizi ağaçların arasından selamlayacaktır.

Şemsiyeleri sever misiniz, bilmem ama ben çok severim. Bazı ülkelerde ıslanmamak için kullanılan şemsiyeler bazılarında ise güneşten korunmak için kullanılırlar. Selanik’te ise sanat amaçlı kullanılmış. Yunan sanatçı Giorgos Zogolopoulos tarafından tasarlanan Umbrellas, 46. Venedik Bienali kapsamında sergilendikten sonra Selanik’te, sahil şeridindeki yerini almış ve Selanik’in simgesi haline gelmiş. Estetik görünümü ile, yüreğinizi her türlü olumsuzluktan korumaya devam ediyor.


Selanik’in en işlek yerlerinden biri de Kamara Meydanıdır. Galerius Kemeri’nin yer aldığı bu meydan insanların en meşhur buluşma noktalarından biridir.

Bu kemer MS 3. Yüzyılın sonunda ve 4. Yüzyılın başında,Roma İmparatoru Sezar Galerious’un onuruna yapılmıştır. Kemerin üstünde bulunan kabartmalı işlemeler savaş meydanındaki kahramanlıkları tasvir edilmek üzere tasarlanmıştır.

C:\Users\leyla\Downloads\IMG_1159.JPG
C:\Users\leyla\Downloads\IMG_1174.JPG


Kamara meydanının hemen karşısında da sizi Osmanlı’dan miras kalmış Rotonda Camisi karşılar.

Fotoğraf: Nefel ÖZHAN

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Avatar
Arzu Kılıç

Fotoğraflar harika.. Yazin bende iyice Selanik ziyaretimi hızlandirma isteği uyandirdi..Harika..Tesekkürler