Uçurtma ve Çocuk / Nalan Güven

Çok sevdiğim bir söz vardır, insanın ana vatanı çocukluğudur diye. Aşsak yılları, kaplasa saçımızı beyazlar yine de tutunmaktan vazgeçmeyiz çocukluğumuza. Her güzelliğin veya her bedbaht anın illa bir yanı bağlıdır ona. Masallarla büyüdüğümüzden midir bilmem, hayallerimiz, umutlarımız  ve kimi zaman çocuk kalbi gibi atan heyecanlı telaşlarımızla  sürüp gider hayattan beklentilerimiz. Adım adım sona vardığımızı düşünmeden sürekli yarınlara koşarız. Oysa çocuklukta kalmıştır hayatın en güzel anları. Saftır çocuk, masumdur, kirlenmemiştir, kirletilmemiştir zamanın ellerinde yüreği. Aldatmamıştır ve aldatılmamıştır koca koca yalanlarla. Bir şekere kanar bazen veya başını okşayan bir ele.

Bugünlerde psikologlar ebeveynlere, biz yanlış söylemişiz çocuklarınızla arkadaş olmayın diye açıklamalar yapıyorlar. Oysa yakın vakte kadar bunun tam tersini söylüyorlardı. Hem arkadaş hem anne-baba ilişkisini bir arada harmanlayarak sürdürülemez mi ilişkiler? Annesine veya babasına hiç sarılmadan büyümüş birini düşünün mesela, güven duygusu hiç gelişir mi sizce? Peki ya güven duymazsak insanlara, sevebilir miyiz yaşamı? İçine sevgi katmadan yaşayabilir miyiz hayatta?

Eskilerde olduğu gibi şımarmasınlar diye uykuda mı öpülmeyi beklesin çocuklar? Tabii ki hayır. Zamanın çocukları bu yüzden şanslı işte. Ailenin bireyi olarak onlar da aile içinde söz sahibiler artık. Sevildiklerini hissediyorlar ve daha mutlular.

Biz yaşamı çocuklukta öğreniriz ve nasıl öğrendiysek öyle devam ederiz.

Bisiklete binmek gibidir hayat; defalarca düşsek, dizlerimiz parçalansa bile pedal çevirmekten vazgeçmeyiz veya uçurtmamız dolansa ağacın dallarına yine de elimizden bırakmayız ipini. Umudumuz hiç bitmez.

Çünkü  çocukluğumuz yakalar bizi…

NALAN GÜVEN

UÇURTMA *

Küçük bir uçurtma çiftliği

Her uçurtmada birer hayal

Birer umut var

Uçurtmayı tutan küçük bir çocuk

Elindeki ipleri asla bırakmayan

Küçük bir kız onun elini tutunca

Çocuk aldanıp elindeki ipleri bırakır

Uçurtmalar gidince

Umutlar hayaller gidince

Kız gidince anladı çocuk

Kız sadece onun uçurtmalarını sevmişti

*SAMET KAPLAN

İlk Yorumu Siz Yapın !

Yorumlar

E-posta bilginiz gizli kalacaktır.