Üç Vakte Kadar / Hatice Alparslan

“Üç vakte kadar….. “ diye söze başladı kısa boylu, esmer, şişman, ömrünün orta yaşlarındaki falcı kadın; genç kızın soğuktan kıpkırmızı olmuş elini tutarken. Belli ki kendi de üşümüştü ve bir an önce yakaladığı müşterisinin falını fallayıp parasını da pullayıp gitmek istiyordu. Fakat kızarmış burnunu iki de bir çekip meraklı gözlerle falcıya bakan, hayatının henüz başlarındaki, genç kızın ise hemen gitmeye niyeti yoktu. Belli ki o da vereceği paranın hem karşılığını almak hem de bu soğuk havada içini ısıtacak güzel bir şeyler duymak istiyordu..

Falların sırlı cümlesi “Üç Vakte Kadar…”

Üç vakte kadar müjdeli bir haber alacaksın… Üç vakte kadar kısmet çıkacak… Üç vakte kadar eline yüklü para geçecek… Üç vakte kadar sevdiğine kavuşacaksın… Üç vakte kadar ölüm ya da kaza haberi duyacaksın… Üç vakte kadar sıkıntıların bitecek… Üç vakte kadar beklediğinden haber gelecek… Üç vakte kadar işe gireceksin gibi…

“Üç vakte kadar…” dan sonrasını duymadan kalktım. Zira ben de üşümüştüm büyük ağaçların gölgelediği bankta otururken… Ve zaten “üç vakte kadar…” dan sonrasını da merak etmemiştim. Ben daha çok “Üç vakte kadar” cümlesine takılmıştım. Onlarca farklı ağacın dökülüp birbirine karışmış yapraklarının ayağımın altında çıkardığı seslere bir de “üç vakte kadar…” diyen kendi sesim karışmıştı.

Biraz daha dolaştım boş parkta, bir şarkının nakaratını söyler gibi, tekrar tekrar “Üç vakte kadar…” diyerek. Bir ara falcıyla genç kızın yakınından geçtim. Hâlâ genç kıza bir şeyler anlatıyordu, sıkıldığı her halinden belli olan falcı kadın.. Genç kızın yanına bir de genç bir çocuk oturmuştu. Kızın diğer elini de o tutmuş, bir falcıya bir de falcıdan gözünü ayırmayan sevdiğine bakıp duruyordu…

Falcılar kendilerini ispatlamak ve de müşterilerini kandırmamak adına “üç vakte kadar…” lı ucu açık cümleler kuruyor olabilirler ama ben bu “Üç vakte kadar…” cümlesinin öylesine söylenmiş, basit, sıradan bir cümle olmadığını düşünüyorum.

Fakat nedir öyleyse bu üç vakit.

Neden iki, dört ya da beş değil de üç…

Sadece fallarda mı geçerlidir bu “üç vakit”, yoksa hayat da “üç vakit mi” yaşanıyor acaba.

OL’ocak OL’an her şey Üç Vakitte mi OL’uyor..

Yaprak ağaçtan üç vakitte mi düşüyor mesela

Çocuk üç vakitte mi yürüyor

Ya seven sevdiğini üç vakitte mi seviyor

Bir cinayet üç vakitte mi işleniyor

Ölüm üç vakitte mi geliyor

Bir kaza üç vakitte mi gerçekleşiyor

Bir para üç vakitte mi kazanılıyor

Bir yağmur üç vakitte mi düşüyor toprağa

Ya bir tohum üç vakitte mi çıkıyor yeryüzüne…

Bu “Üç vakit”, geçilmesi gereken “Üç merhale”yi mi işaret ediyor acaba bizlere. Ve bu “üç vakit” yine bizlere verilmiş bir fırsat, bir ipucu ya da bir uyarı olabilir mi?

1.Vakit: İstek / Olmasını istediğimiz herhangi bir şeyi kalpte ve beyinde hissetme

2.Vakit: Çaba / Olmasını istediğimiz herhangi bir şey için harekete geçme, emek verme

ve emek verirken kalpte ve beyinde şiddetle istemeye devam etme.

3.Vakit: Gerçekleşme / Bütün bu istek ve çabaların sonucunda istenilen, beklenilen, hayali kurulan şeyin gerçekleşme durumu.

Falcılar aslında farkında olmadan, “Üç vakte kadar…”lı cümleler kurarken, istenilen, beklenilen ve hayali kurulan şeylerin karşıdaki kişide “yaratım sürecini” başlatıyorlar. Yani 1.Vaktin işaret fişeğini ateşliyorlar… Gerisi onlara kalmış…

Tuhaf bir üç vakitteyim. Yok, fal baktırmadım. Fal baktırmayalı çok uzun yıllar oldu. Artık kendi üç vakitlerimizin neler olduğunu bilme ve yaratma safhasındayız. Üstelik merak da etmiyoruz.. Hayatın avucumuza koyacaklarına çoktan razıyız.. Belki de “Üç vakte kadar…”lı isteklerimiz, beklentilerimiz, hayallerimiz gerçekleşti ya da gerçekleşme ihtimalleri azaldı bilemiyorum.

Yalnız bu günlerde “Üç vakte kadar….. “lı cümleler kurmak geliyor içimden…

Üç vakte kadar dünyada ve ülkemizde barış olsun

Üç vakte kadar gönüllerimiz sevginin ve huzurun evi olsun.

Üç vakte kadar hanelerimize bolluk ve bereket dolsun..

Üç vakte kadar kırgınlıklar unutulup kederler, hastalıklar geçmiş gitsin olsun..

Üç vakte kadar tüm dileklerimiz gerçek olsun..

Üç vakte kadar İnşallah…

İlk Yorumu Siz Yapın !

Yorumlar

E-posta bilginiz gizli kalacaktır.