Toprak / Engin Altın

Buket Uzuner’in  2012  yılında yayınlanan SU romanıyla başlayan ‘TABİAT DÖRTLEMESİ’nin ikinci kitabı TOPRAK

Uzuner, TOPRAK ‘ta SU romanında tanıdığımız gazeteci “Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları” peşinde okuru bu kez Çorum’a götürüyor. Kitabın kahramanı Kaman, Çorum’da büyük bir tarihi eser kaçakçılığının peşine düşüyor. Türkiye’nin ilk “eko-hacktivisti, geleceğine ve çevreye sahip çıkan gençlik ve doğanın, masalların ve kadim Kamanlık geleneğinin dilinden anlayan bilgeler gibi rengârenk karakterleri bir romanla karşımıza çıkıyor.

Gazeteci Defne Kaman, Hitit dönemine ait tarihi eserler ve bu eserlerin kaçakçılığıyla ilgili bir araştırma dosyası hazırlamaktadır. Araştırmasının bir aşamasında bir anda ortadan kaybolur. Kaybolmanın ardından  şehirde ardı ardına meydana gelen gizemli olaylardan sona bir araştırma yapılır.

Vali, emniyet müdürü,  Türkiye’nin ilk eko-hacktivisti olduğunu iddia eden genç, yerinde duramayan Karaca, kendi yöntemleriyle kayıp gazeteci Defne Kaman’ı bulmak için zamanla yarışa başlar. Olay sosyal medyada  #defnekamannerede etiketiyle birleşenlerin Çoruma akın etmesiyle renkli bir hale bürünmüştür.

SU romanıyla başlayan Toprak, Hava ve Ateş ile devam edecek “Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları” dörtlemesi, aslında Kamanlık geleneğinin dört unsurundan biridir.

İlk Yorumu Siz Yapın !

Yorumlar

E-posta bilginiz gizli kalacaktır.