Tersi ve Yüzü-Albert Camus/ Kemal Albayrak

reklam
01 Eylül 2019 0

CAMUS adını daha çok Yabancı’yla duyuran Nobel ödüllü büyük bir yazar. Yoksulluk, esaret, basitlik, yaşam ve sanat dünyası üzerine çıkarımlarını okuduğumuz yazarın iç dünya ile toplum yargılarını karşılaştırması eserlerine derinlik katıyor. Çoğu yazarın gençliğinde erişemediği bakış açısına, olgunluğa 22 yaşında eriştiğini Tersi ve Yüzü kitabıyla ispatlıyor. Eserine yıllar sonra olgunluk çağında mütevazı kişiliğiyle yaklaşan Camus kitabına Ön Söz yazan nadir yazarlardan oluyor. Tanınmayan 22 yaşındaki bir gencin kalemini ünlü ödüllü olgun bir yazarın iç bakışı değerlendiriyor. Yazar sanata, yazıya ve iç dünyasına dair özeleştiriler ve açıklamalarda bulunuyor. Bu özelliğiyle Tersi ve Yüzü Attila İlhan’ın eserlerinin arka planını aktardığı eşsiz notlarına benzetebiliriz. Geçmişiyle yüzleşip acemice bulduğu ve yeniden yazmayı hayatının en büyük gayesi ve başarısı saydığı Tersi ve Yüzü’nü uzun zaman basmaya direniyor. Yaklaşık 50 sayfalık beş hikayeden oluşan kitap okurlarının baskısı tükenince sevdiği paylaşamadığı zenginlerin okuduğu bir eser haline dönüşünce yeniden basılmasına rıza gösteriyor. Kitap fakir, yalnız hasta sıradan insanları anlatıyor gibi görünse de kendi mezarını ziyaret eden ölümü kutsayan özgün yaratıcı karakterlere sahip.

Yabancı’da olduğu gibi hüzün, acı yoksulluk esaret ve sonunda minicik bir umutla okurunu hayran bırakan ama yoran bir eser. Mutsuzluğunuzla acılarınızla toplumun çıkarcılığı ve ikiyüzlülüğüyle hesaplaşacağınız eseri depresyon halinde okumamak en iyisi…
KEMAL ALBAYRAK

Bir adam çevresine dalmış, bir başkası mezarını kazıyor, nasıl ayırmalı onları?

Denizle birlikte göğüs geçiren bu sunu karşısında uzun uzun düşlere dalınabilir. Ama insan geldiği yoldan geri dönerken , bakımsız bir mezarda, “Tükenmez üzüntüler” diye bir yazı bulur. Bereket versin, idealistler var her şeyi yoluna koyuyorlar.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ