Süreyya Operası

Alkışın kokusu olur mu? Olur… Süreyya Operasına adım atar atmaz hissettiğim ilk şey, duvarlarda alkış kokusu idi. Bu kokuyu yıllar önce hiç oynanmamış operalara inat hissedersiniz. Çünkü opera binası olarak inşa edilen bu muhteşem tarihi bina 80 yıllık geçmişinde bir defa bile opera ya da bale gösterisine ev sahipliği yapamamıştır. Kadıköy’ün en güzel tarihi binalarından olan Süreyya Binası’nın tarihi 1924 yılında Süreyya İlmen (Paşa) tarafından opera binası olarak yaptırılmıştır. Süreyya Paşa, opera temsillerine uygun bir bina yapmayı amaçlasa da, hatta Süreyya Opera Topluluğu ismiyle bir opera topluluğu kursa da Süreyya Operası’nın  sahne bölümü yapılamadığı, gerekli teknik donanım, kulis, sanatçı odaları ve benzer mekânlar tamamlanamadığı için Süreyya Operası’nda hiç opera sahnelenememiştir.Ve o dönemde yetişkin Opera sanatçıları bulunmaması sebebiyle günümüze kadar (2005) sinema olarak gelmiştir.

İki yıl süren restorasyonda bütün dekoratif unsurlar elden geçirilmiş ve temizlenmiştir. Naci Kalmukoğlu (NikolayKalmukov) tarafından yapılmış olan tavan freskleri, duvardaki pano resimler uzmanlar tarafından titizlikle ve usulünce onarılmıştır. Binanın giriş cephesindeki, müzik ve sahne sanatlarını sembolize eden kabartma figürler, ilk Türk heykeltıraş İhsan Özsoy’ a aittir. Bütün bu çalışmaların ardından 80 yıl sonra operaya perdelerini açan yapı buram buram tarih kokar. Adnan Soygun’ un ünlü Yunus Emre Onotoryosu’ nun icrası ile 27 Ekim 2007 yılı Süreyya Operası olarak kapılarını açmıştır.

Süreyya Paşa (İlmen), 1874’ te Karadağ’ da doğmuştur. Sultan Abdülhamit’ in 17 sene seraskerliğini yapmış Mehmet Rıza Paşa’ nın oğludur. 1911 yılında orduda havacılığın kurulmasında büyük emeği geçmiştir. Harbiye Nazırı Mahmut Şevket Paşa’nın talimatıyla  havacılık teşkilatının kurulmasını sağlamıştır. Hayır kurumlarına ve işçi sigortalarına yapmış olduğu birçok bağışla önemli hizmetlerde bulunan Süreyya İlmen (Süreyya Paşa) 6 Şubat 1955 tarihinde, 81 yaşında Moda’ daki evinde hayata gözlerini kapamıştır.

Şimdi 80 yılın acısını çıkarırcasına opera, bale, müzikal ve dans gösterilerine sahne olan Süreyya Operası sizleri bekliyor.

Kaynakça:

1. Kadıköy Belediyesi ‘’ Süreyya Opera Binası’’, Ofset Yapımevi, 2007

2.http://www.sureyyaoperasi.org

İlk Yorumu Siz Yapın !

Yorumlar

E-posta bilginiz gizli kalacaktır.