garip
garip
garip

“Sevmek doğuştan verilmiş bir hediye. Bir nefes, bir kan damarı gibi… Onu işletmezsen kalbin atmasının önemi kalmaz. “ Leyla Mine Tandağ

reklam
01 Şubat 2016 1

“Sevmek doğuştan verilmiş bir hediye. Bir nefes, bir kan damarı gibi… Onu işletmezsen kalbin atmasının önemi kalmaz. “

Özgürlük; özgür ruhunuzla nefes alma, nefes verme, sevme ve sevilme ile olur… Ruhunuzu ne kadar özgürleştirirseniz o kadar sevgi halkanızı tamamlar; ruhunuz,  kalbiniz ve aklınızla dengede kalır.
Bütün sır burada… Özgür sözcüklerin var mı? Özgür düşünüyor musun? Bas bas bağırabiliyor musun bu duygularını kelimelere dökerek?.. İçini kusuyor musun?..  Bunu bir düşün…
“Tek ihtiyacımız sevgi” dendiğinde samimi buluyor musun? Yaşam bu kadar basit midir? “Sevmek” bu kadar kuvvetli bir eylem midir? Tüm özgür nefesin buna mı bağlıdır?
Cevap veriyorum: “Evet”.
Her canlı, duyguları okşandıkça büyür, olgunlaşır. Sevgisizliğin enjekte edildiği toplumlar ise o veya bu sebeple hep bir iç çatışma yaşarlar. Oysa sevgi temelinde olan toplumlarda tahammül, tolerans, anlayış, merhamet ve vicdan da gelişmeye açık olur. Temelin sevgi değilse önce kendinle, sonra aile bireyinle, sonra komşunla ve diğer tüm canlılarla çatışmaya açıksındır çünkü başka hiçbir duyguna başını çıkartacak ve büyütecek bir alan bırakmıyorsun demektir.
Şubat ayı sevginin anlamının hatırlatılması için güzel bir ay… Havaların soğuduğu, hafiften bahara yaklaşılan ve içleri ısıtma gerekliliğini hatırlatan en azından “sevgi”, “sevgili”, “sevmek”, “sevilmek” gibi sözcükleri sıklıkla önümüze çıkartan, bizleri umutlandıran bir aydır. 14 Şubat Sevgililer günü de – ticari bir gün olduğu iddia edilse de – çok önemlidir.
Bu gün sadece sevgililere bir hediye alma günü olarak düşünüldüğünde belki de “ticari bir amacı” olduğu kanısı yerindedir. Oysa bu günün anlamı “hediye” den daha derindir ruhu ile yaşayanlar için.
Birçok şair, yazar, şarkı sözü yazarı, bestecisi, ressam, en güzel eserlerini bu güne yakın çıkartmışlardır. Duygularının şahlanmasına müsaade eden o şanslı insanlar için bir hediyedir belki de bu gün. Lise çağındaki bir çocuk dahi sevdiğine bir yazı veya şiir, ya da bir şarkı sözü veya bestesi ve hatta bir resim ile ulaşmak isteyebilir. Bu da insanın kendini bulduğu bir dönemdir.
Edebiyatçıların, gönlü sözcük zincirleri ile yaşayanların en sevdiği günlerden biridir belki de…
Sözcükleri, sözcük zincirleri ile matematiksel zekâyı buluşturmayı tercih etmiş insanlar, duyguları ile bu ahenkle yaşadıkça üretirler. İlla ki bir başka ruha seslenirken fiziki olarak o kişinin hayatında olması da gerekmez… Bir çiçeğe, bir kuşa, bir vazoya ya da bir resim için de akabilir o duygular. Sevgililer günü bunu hissettir. “Farkındalık kanallarını aç, nefesini kutla, yaşamını kutla, etrafına sevgi ile bak neler bulacaksın içinde!“ der… Dolayısı ile bu günü benim gibi yalnız geçirenlerden biri iseniz ve sözcüklerle oyunu da seviyorsanız bakın neler çıkabilir…
SAFLIK
Kedi, köpek, kuş, balık…
Düşünme yetileri yok mu sandın,
Yanıldın!
Ruhları beyin,
Gözleri beyin,
Dokundukları, kokladıkları yer beyin.
Safi ruhları ile düşünüyorlar.
“Saflığı, yaşamı göreyim” diyorsan
Bir tanesinin gözünün içine dikkatlice bak.
Gördüklerin seni hayata bağlayacak,
İnancını sağlamlaştıracak.
LMT
Bu sevgililer gününde yanımda, 9 sene evvel bir sevgililer gününde yaşam ve sevgi halkıma aldığım köpeğim, Efe olacak. Onunla sevmeyi, sevilmeyi ve yaşamı kutluyor olacağız. O bana gözleri ile sözcüklerini sıralarken belki ben ona bakıp Yaradan’ın yaratma kudretini kavrayacak ve bir kez daha bizi yaratana aşkla bağlanacağım. Yaşamın her zerresi için teşekkür edeceğim. Çünkü yaşamın özü budur. İçindeki sevgiyi aşk ile aldığın nefeslerde bulup sarılman. Beni, seni, tüm insanlığı ayakta tutacak kilit güç budur. İnsanlar tek ihtiyaçlarının sevgi olduklarını anladıkları gün dünya kurtulacak belki de. Doğayı sevecekler, sokak hayvanlarını sevecekler, birbirlerine sevgi ile bakarlarken kalplerin, aynası vicdan ve merhametle yüzleşecekler ve tahammül eşikleri yükseldikçe daha anlayışlı olup huzur dolu bir ortamda üretecekler.
2016 sevgililer günü için dileğim; bu sıcacık kırmızı ağırlıklı geçecek haftada sevgiyi içinizde bulmanız. Ruhunuzun dillendirdiği sözcük gruplarını özgürce çekinmeden haykırmanız. Küçük sürprizlerle sevdiklerinizin ruhunu okşamanız ve sadece bu güne değil belki tüm şubat ayına ve devamında tüm yıla sevginizi dağıtmanız… Bilin ki ruhunuz daha hafifleyecek ve siz daha doğru seçimler yapacaksanız. Çok sevin, çok sevilin.
Ve Unutmayın iki(2) ve altı(6)yı ruhunuza kazıyın ;
“Seni Seviyorum” demek için
İki kelime altı hece gerekirken;
Anlam kazanması için;
İki ruh, altı zenginlikle dolu yürekler,
İki el, altı içtenlikle doldurulmuş ilgi,
İki temiz nefes, altı samimiyetle dolu niyet gerekir…
Uzm.Ecz. Leyla Mine Tandağ
Söz Ver! Yaşam Aşk Ruh, Aşkın Nefesi, Sev! Kitapları yazarı.
lmtandag@gmail.com

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

YAZARLAR
Hüseyin Opruklu
Bilgi yok.