Sembolizmde Kelebek / Banu Ünveren

Hayvan sembolizmini çözmek, doğa ile içten bir bağlantı kurmanın en güzel halidir. Sembolizm okuyucusu ile doğa arasında kopmayacak bir dostluk kurulacaktır.

Kelebek insanların hayatına en iyi rol model olabilecek böcektir. Kelebeğin geçirdiği evreler, insan hayatının evrelerine uyar. Doğum, çekilen acılar, korumasız ve hassas olduğumuz dönemler ve sonunda mucizenin gerçekleşmesi ve en güzel halimizin ortaya çıkması.

Hayvan sembolizmin sırlarına vakıf olan kişiler, böcekler ve hayvanlar ile ne kadar ortak noktamız olduğunu şaşkınlıkla görecektir. Oysa insanoğlu atom altındaki kuantum alanında hayvanlar ile bağını korumaktadır. İnsanoğlunun enerjisi, doğanın hareketlerinden ve enerjisinden kopamaz.

Kelebek elbette tahmin ettiğiniz gibi DÖNÜŞÜM’ün simgesidir. Yumurtadan larvaya ve sonra da KELEBEK’e dönüşüm hikayesi insanoğluna ilham verir. Oysa insanoğlu da aynı dönüşüm içindedir. Ancak bir kelebek dönüşümü kabul etmiştir ve olan bitene karşı çıkmaz. İnsanoğlunun KELEBEK’ten öğreneceği çok şey vardır. Sabır ile dönüşümü kabul etmek ve dönüşümü doğanın bir parçası olarak kabul etmek KELEBEK’in hediyesidir. Dönüşüm sonunda yaşanan mucizevi değişimin tadını çıkartmak, dönüşüme karşı direnmekten, daha zekice olacaktır. Kelebek dönüşümü sorgusuz sualsiz kabul eder. En güzel haline dönüşür.

Kelebek dile gelse, şöyle konuşur mu hiç? “Ben bir KELEBEK’im, yumurta olmak bana hiç yakışmadı, geçmişimi affedemiyorum!” der mi? Yumurta’dan Larva’ya dönüşürken sabırsızlık eder mi? Direnir mi? Her evre yaşanması gerektiği gibidir. KELEBEK akıştadır.

Sağlıklı kabulleniş KELEBEK’ten alınacak en güzel derstir kanımca. Bir KELEBEK insan olsa o, inancını yitirmeyen, şükür etmesini bilen ve hayatı dinginlik meditasyonu olarak yaşayan bir insan olurdu herhalde. Bir kelebek, rüzgara karşı uçmak yerine, rüzgarın sırtına binip uçar. Fırtına anlarında eğilmesini bilen ağaç gibi KELEBEK de dönüşüm döneminde üzerine düşen ne varsa sevgi ile yapacaktır.

Biraz da diğer kültürlerde KELEBEK sembolizmine bir bakalım. Çoğunlukla KELEBEK diğer kültürlerde ruh olarak anılmaktadır.

Yunan mitolojisinde ruh, KELEBEK şeklindedir. Yunan inancına göre, Ruh, sevgi gücü ile sonsuza dek bağlanmıştır ve EROS ile aralarında hiç kopmayacak bir aşk vardır.

Yunanlılar kadar KELEBEK’i ruh olarak gören diğer kültürler ise Asya, Meksika, Yeni Zelanda kültürleridir. Hristiyanlıkta da KELEBEK’in ruh olarak kabul edildiğini söylemek isterim.

Peki sizin ruhunuz, size ne söylüyor?

Benim ruhum şöyle söylüyor: KELEBEK’in hayatında olduğu gibi, insanoğlunun hayatında da dönüşümün zaruri olduğunu kabul ettiğimizde, egomuzu da bir yana fırlatıp attığımızda görürüz. İşte o zaman, dönüşümün tadını çıkartabiliriz.

Sevgiler …

1 Yorum Sembolizmde Kelebek / Banu Ünveren

Yorumlar

E-posta bilginiz gizli kalacaktır.