Rüyaların Şehri Barcelona/ Şebnem Kocaoğlu

reklam
01 Şubat 2020 0

Bazı şehirlerin ruhu vardır, tekrar tekrar çağırır sizi aynen Barselona gibi. Bir kez gitmeniz yetmez, hep gitmek istersiniz. Bir büyüdür sizin üzerinizde bıraktığı, gitmez. Bu büyü beni üç kez belki de sizi on kez çağırır bu gizemli Katalan şehrine…

Barselona, İspanya’nın Katalunya özerk bölgesinin başkenti. 9. yüzyılda Katalan bir asilzade aile tarafından kurulmuş olan Barselona’nın yaygın dili Katalanca ve şehrin geçmişi İspanya’dan daha eski. Tüm şehir adeta bir açık hava parkı; Gaudi’nin başını çektiği modernizm akımıyla planlanmış olan şehrin 1900’lardan kalma modern kısmı bu. Gaudi’nin evleri, Güell Parkı ve sokaklardaki modern heykeller…

Kentin simgesi La Sagrada Familia Kilisesi’nin yapımına 1882 yılında mimar Villar başlamış; bir yıl sonra mimar Antoni Gaudi görevi devralmıştır. Gaudi 18 kuleden ancak sekizini tamamlayabilmiştir. Gotik tarzın örneği olan kilise hala tamamlanamadığı için “ Bitmeyen Kilise” olarak bilinir. Yapının Doğu Cephesi Gaudi’ye aittir. Üç büyük giriş kapısının bulunduğu bu bölümde dört kule yükselir. Kuleler şekil değiştirerek 107 metreye kadar ulaşır. Gaudi’nin yapının Doğu cephesini adeta bir heykel gibi yorumladığı görülür. Girinti çıkıntıların yoğunluğu, renkli mozaikler kiliseye bugünkü ününü kazandırmıştır. Kilisenin Batı tarafına ise Gaudi öldükten 26 yıl sonra başlanmıştır. Beş nefli bazilikal bir plana sahip olan kilise görenleri büyüler.

Kente damgasını vuran yerlerden biri de Akdeniz’in en hareketli limanı olan Barselona limanı ve La Rambla Caddesi…

Barselona limanına  yılda 700’den fazla geminin uğradığı söyleniyor. Limana çıkan ana yollardan biri ünlü kaşif Christopher Columbus’un heykeline gider. Şehir merkezini deniz kenarına bağlayan ana cadde olan La Rambla şehrin en geniş ve en hareketli caddesi. La Rambla üzerinde çeşitli sokak sanatçılarının eserlerini, otantik takıları ve değişik gösteriler yapan pandomim sanatçılarını görebilirsiniz. Caddede ilerlerken birkaç adımda bir karşınıza bir heykel çıkar ama bu aslında bir heykel değil saatlerce kıpırdamadan duran bir pandomim sanatçısıdır. Siz henüz şaşkınlığınızı gideremeden başka bir heykele daha rastlarsınız.

La Rambla’nın sonuna doğru ilerlediğinizde karşınıza şehrin kalbinin attığı bir meydan olan Plaza Catalunya çıkar. Çok sayıda turistin dolaştığı meydanda alışveriş yapmak da mümkün. Burada biraz vakit geçirdiğinizde havaya uçan çok sayıda güvercin ile karşılaşırsınız.

Bir açıkhava müzesi olan Barselona kentinin sanatına damgasını Gaudi’nin dehası vurmuş…

Gençlik yıllarında Katalan Rönesansı adı verilen akımın içinde yer alan Gaudi’nin değişik bir mimari tasarım tekniği kullandığı evlerinin hepsi görülmeye değer. Bunlar Casa Vicens, Casa Botines, Casa Calvet, Casa Battlo ve La Pedrara. La Pedrara’nın terasının gece ışıklandırılmış hali sizi büyüleyebilir, orada bulunan insan figürünü andıran devasa heykeller modern tasarımlarıyla sizi bambaşka bir yere götürür. Üçlü bitişik heykeller Gaudi’nin dünyada benzeri görülmeyen fantastik sanatına sizi davet eder. Kendine özgü bir üslup oluşturan İspanyol mimarın Art Noveau mimarlığına eğilimi görülür.

Casa Battlo ise sanki başka bir boyuta götürür sizi. Her katındaki değişik tasarımlı odaları, fantastik kapıları, kubbeyi andıran tavanları ile kendinizi adeta bir masal aleminde sanmanızı sağlar. Tavanda kayblur hissini veren tırabzanlar, yumuşak geçişlerle ayrılan odalar sizi şaşkına çevirir. Terasında gördüğünüz baca tasarımlarında kullanılan mozaiğin aynısını Güell Parkı’nda da görürsünüz.

Güell Parkı ise başlı başına bir sanat eseridir. Bir tepenin üzerine kurulan parka yukarı doğru yükselen merdivenlerden çıkılarak girilir. Mozaikten yapılan devasa bir kurbağa heykelinin süslediği bu giriş size parkın muhteşemliği hakkında bir fikir verir. Bu merdivenlerden sütunların çokluğu ile dikkat çeken, tavanı mozaiklerle süslü bir açık hava salonuna varılır. Mavi, yeşil ve sarının değişik tonlarının hakim olduğu bu mozaikten oluşmuş figürler parkın her yerinde görülebilir. Sütunların üzerinde yükselen platformda ise mozaikten yapılmış oturma yerleri bulunur ve burdan şehrin silüetini seyredebilirsiniz.

Güell parkı halka açılmadan önce zenginler ve soylular için tasarlanmış bir dinlenme yeriydi. Palmiyelerin süslediği parkta günbatımında kahvenizi yudumlarken Barselona’nın doyumsuz güzelliğine varırsınız.

Mimarisi, limanı, modern sanatı ve eğlence hayatı ile Barselona farklı bir şehir olma özelliğini her zaman koruyor.

Ünlü ressam Picasso 1895-1900 yılları arasında Barselona’da yaşamıştır. 1900 yılında ayrıldığı Barselona’ya 1901yılında tekrar dönen Picasso 1904 yılına kadar buradan ayrılmamış ve “ Mavi Dönemim” dediği ürünleri yaratmıştır. Picasso Müzesi, eşinin 1981 yılında Picasso’nun yaptığı seramik çalışmaları da bağışlamasıyla bugünkü halini almıştır. Ünlü ressamın 2500 ten fazla eserini bu müzede görmek mümkün. Picasso’nun ilk dönem çalışmalarından başlayarak modernizmden kübizme uzanan yolculuğunun bütün eserlerini bu müzede bulmak mümkün.

Aynı zamanda eğlenceli bir turistik bir şehir olan Barselona’da flamenko dansının izlenebileceği gece kulüpleri çok fazla sayıda. Kentin eski şehir bölümünde, Barrio Gotico’nun tarihi daracık sokaklarında gezerken her an bir sokak sanatçısının müziğinin tınısını duyabilirsiniz. Bu sizi eskinin romantizmine götürür.

Şehirden iki saat uzaklıkta olan Salvador Dali’nin müzesi gerçekten görülmeye değer. Sürrealist Katalan bir ressam olan Dali’nin gerçeküstü eserlerindeki tuhaf ve çarpıcı imgeler sizi büyülerken başka boyutlara geçersiniz. Ressamlığın yanında heykelcilik, fotoğrafçılık ve film yapımı ile de ilgilenmiş olan Salvador Dali; eksantrik giyimi, davranışları ve sözleriyle de dikkat çekmiştir.

Montjuic Barselona’nın güneybatısında bulunan çok yüksek bir tepe. Olimpik Stadyum ve Ulusal Sanat Müzesi de burada. Teleferik veya fünikülerle tepeye çıkarken tüm şehri tepeden kuş bakışı görebilirsiniz. Barselona’nın panoramik görüntüsü sizi büyülerken; Montjuic Parkı’nda olan Botanik   Bahçelerini de gezebilirsiniz.

Bir kez Barselona’ya gitmek güzel bir rüya görmek gibidir, devamını görmek için yine uykuya dalmak istersiniz…

BENZER KONULAR
YORUM YAZ