Pan / Eren Tayfun Şenel

01 Şubat 2016 0

Bu sefer vizyondaki filmleri beklemek istedim fakat çok bekleyen olduğundan maalesef bilet bulamadım. Ama  içimdeki fantastik film izleme isteğini de susturamadım. Biraz bakındıktan ve çevreden aldığım tavsiyelerden sonra Pan’ı izlemeye karar verdim.

Filmi genel hatlarıyla ele almak gerekirse başarılı olarak yorumlarım. Kostüm, makyaj, sanat, oyunculuk… Her şey yerli yerinde. Hatta Hugh Jackman nasıl Karasakal olmuş görünce hayretler içinde kaldım. Hiç alışılmamış bir biçimde çıkartmışlar karşımıza. Filmin çekimleri desek onlarda ayrı bir güzel. Yönetmen, çok güzel kullanmış kamerayı. Senaryoyu dolandırmadan anlatmış. Olay örgüsü çok yerinde. Oyuncu performansları genel olarak başarılı.

“Olumsuz yönler yok mu?” derseniz, “Olmaz mı?” derim. Nasıl peki? Mesela hikaye, bildiğimiz veya alışık olduğumuz diyelim, Peter Pan hikayesinden çok uzakta. Olayın  başını çok uzun anlatmış. Masalı bilenler için söylüyorum, alışık olduğunuz ana karakterler ve masal içindeki yerleri karşımıza farklı biçimde çıkıyor. Kaptan Kanca çok farklı bir karaktermiş gibi yansıtılmış. Daha önceki film veya çeşitli anlatımlarda kısaca bahsedilen geçmişi, uzun bir filme sığdırmışlar. Hatta şöyle belirteyim, birlikte izlediğim arkadaşıma Kaptan Kanca’yı kabullendirmek için çok uğraştım.

Ama bu demek oluyor ki bunun gibi muhteşem görselleri ve sürükleyiciliğiyle birkaç film daha bizi bekliyor.

Hikayeye pek girmedim. Çoğu kişinin küçüklükten itibaren bildiği Peter Pan masalının son teknoloji ile farklı yorumlanmış hali. Yetim Peter’in  nasıl Peter Pan olduğunu anlatıyor.

Benim çocukluktan bu yana gerek çizgi film gerekse film olarak severek izlediğim bir karakter. Bu kadar genel bir konusu olan filmde de detaya inersem spolier vermiş olurum, o yüzden güzel beklentiler içinde, bu soğuk kış günlerinde açıp evde keyifle izleyebileceğiniz bir film.

Bu arada unutmadan söyleyeyim, filmin içinde güzel bir müzik ziyafeti de var. Nirvana’ya güzel bir jest yapmışlar. İyi seyirler!

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

YAZARLAR
Hüseyin Opruklu
Bilgi yok.