garip
garip
garip

Ödül Verme Kriterini Unutan Jüri Olur Mu?/ Kaan Eminoğlu

01 Eylül 2019 0
reklam

İlk başta olmaz gibi geliyor, hatta iddialı bir yorumla olmamak zorundadır diyoruz ama bizi hemen düzeltiyorlar ve “Burası Türkiye, burada her şey mümkün.” diyorlar.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan bir ödülde (Seyhan Erözçelik İLK ŞİİR KİTABI Ödülü) ödülün kazanan şairin ilk kitabına değil ikinci kitabına verildiğine ilişkin bir açıklama yapıldı.

Adı İLK KITAP ÖDÜLÜ olan bir yarışmanın ikinci kitaba verilmesi tabii ki eleştirilmesi ve bununla ilgili ödülü veren jüriye eleştiri yapılması gereken bir konuydu. Birkaç cılız ses dışında gündem olmadı.

Ya da etraf jüridekilerin ismine bakılıp sessiz kalınmasının “daha doğru” olacağını düşünen bürokrat şairlerle dolu.

Not 1: Bahsi geçen ödülü alan Yiğit Kerim Arslan dostumun gerek duruşuyla gerek de şiiriyle çok iyi bir şair olduğunu düşünüyorum. Bu eleştirim seçilenlere değil, seçenlere yöneliktir, bunu herkesin bilmesini istiyorum.

Not 2: Böyle eleştiriler yapılınca dedikodu mekanizması hemen harekete geçer. Yalanların ardı arkası gelmez. Bu dedikoduların en popüleri de “O da ödüle başvurdu, kazanamayınca böyle konuşuyor.” şeklinde olanıdır.

DESTURSUZ BAĞA GİRMEK NEDİR?

Şüphesiz kabus gibi bir şeydir, insana kendisini kurt savunduğu yanlışı savunmayan herkesi de it olarak görme talihsizliğine bile sokabilir. Hatta ve hatta yanlışa yanlış demeyi düşmanlık, yanlışı onaylamayı ise dostluk olarak değerlendirmek gibi felaketlere bile neden olabilir.

Adı birilerinin kanatları altında şaire çıkan insanların etikten, doğruluktan falan bahsetmesine alıştığımız için böyle şeyleri yadırgamıyoruz. Aksi olmasaydı şaşırırdık diyoruz.

Şimdi meseleye gelelim, eleştirime bilimsel bir yanıt (benim it olduğum söylenerek) verildi. Ancak yapılan açıklama da mantıklı bir cevap yerine belden aşağı vurmak tercih edildiği için buraya alma gereği duymuyorum. Sadece açıklamaya bir örnek ile cevap vereceğim. Biliyorsunuz Yaşar Nabi Nayır Ödülleri şartnamesinde “Ödül 30 yaş altı bir şaire verilir.” gibi bir şart var. Bu ödülün jürisi ödülü 70 yaşındaki bir şaire verse ve sonrasında da “Şair 70 yaşında ama kendini 19 yaşında gibi hissediyormuş, o yüzden ödülü kendisine verdik.” dese, hep bir ağızdan “Dalga mı geçiyorsunuz? Hisle ödül mü verilir?” deriz.
Mantıklı olan (bürokrat olmayan her şair de) aynını der.

Ancak bazı şairlerin ödül şartnamelerine “his”leri de dâhil ederek değerlendirme yapıp bunu eleştiren beni de “it” olmakla itham etmesini edebiyat kamuoyunun vicdanına bırakıyorum. Önümüzdeki yıl bu ödül verilirse eğer ödül şartnamesine “Şairin ilk kitabı olmasa dahi, ilk kitabı hissiyle hareket edilerek ödül verilebilir.” gibi bir madde eklemelerini öneriyorum. Bu şekilde bir madde ile hisleri hesaba katmayan, bizim gibi sadece okuduğunu anlayan, şartnamede görmediği maddelerin de (hisler) ödül şartlarından biri olabileceğini düşünemeyen “cahil” insanların eleştirilerinin de önüne geçmiş olurlar.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

YAZARLAR