Nobel Ödülleri Sahiplerini Buldu / Esra Yücel

1901 yılından bu yana her yıl yapılan Nobel ödül töreni bu yıl da, her yıl olduğu gibi ödüllere ismini veren Alfred Nobel’in ölüm yıldönümü olan 10 Aralık’ta yapıldı.

Norveç’in başkenti Oslo’da, belediye konferans salonunda yapılan ödül töreninde ödülleri sahiplerine İsveç Kralı Carl XVI. Gustav verdi.

Törende en çok konuşulanlar ise Barış ödülü alan Hindistanlı Kailash Satyarthi ile Pakistanlı Malala Yousafzai oldu. Her ikisi de çocuk haklarını savunan aktivistlerden Malala ödülünü alırken bir Meksika vatandaşı “Meksika’yı da anlat Malala!” diyerek salonda gösteri yaptı. Malala Yousafzai, kız çocuklarının haklarını savunurken Taliban tarafından hedef hâline getirilmiş ve 9 Ekim 2012 yılında başından vurulmuştu. Edebiyat alanında ise adı pek bilinmeyen Fransız yazar Patrick Modiano ödül aldı. “Pour Que Tu Ne Te Perdes Pas Dans le Quartier” adlı romanı ile Nobel jürisini etkileyerek oldukça popüler bir yazar olan Murakami’ yi geride bıraktı. Başarılı yazar, Yahudi asıllı olup Türkçeye çevrilen yalnızca altı eseri bulunmaktadır. Okumak isteyenler için Can Yayınları, yazarın dört kitabının basımını gerçekleştirecektir.

Fizik dalında 3 Japon bilim adamı, Isamu Akasaki, Hiroshi Amano ve Shuji Nakamura birlikte çalışarak keşfettikleri Mavi Led Projesi ile ödül aldılar.

Kimya ödülünü ise yaşayan hücrelerin içini görmek üzere kullanılan nanoskopi isimli floresan mikroskobun mucitleri Amerikalı Eric Betzig ve William Moerner ile Alman Stefan Hell kazandı.

Tıp alanında ise İngiliz John O’Keefe ile Norveçli May-Britt Moser ve Edvard Moser çifti paylaştı. Bulunduğumuz yeri algılayan, yolları bulmamızı sağlayan ve beynin Gps’i olarak adlandırılan bir grup hücreyi keşfederek ödül alan bilim insanları, nasıl seyahat edebildiğimizle ilgili problemi de çözmüş oldular.

1968 yılından itibaren verilmeye başlanan ekonomi ödülünü pazar gücü ve düzenlemeleri üzerine getirdiği yeniliklerle Fransız Jean Tirole aldı.

İlk Yorumu Siz Yapın !

Yorumlar

E-posta bilginiz gizli kalacaktır.