Merhaba Mesafeleri / Özlem Ayşe Çiçek

 

Ve sen kadın! Ne yazık ki hiç sevilmemişsin. Sevilmek için o esmer, o buğday, o beyaz ellerini bir hiçmişsin gibi örseletmişsin. Ve sen kadın! Dudaklarına hiç aşktan bir ruj sürmemişsin. Saçların dokunulmadığı için uzamıyor, kirpiklerin sana aşk ile bakan bir adam olmadığı için dökülüyor, bilmelisin!

Kadın! Seni böyle sevmemiş olan her adama düşmanım. Bir gülizarı çorak bırakmak bu. Buna nasıl cüret edebilirler aklım allak bullak. Aklımı birazdan bitli düşüncelerimden oluşan bir dev yutacak. Ellerini tutmak vardı şimdi. Avuç içlerine yüzümü bırakmak. Parmaklarının arasından süzülen ışığın, yüzümü aydınlattığında, günahlarımın ellerinin arasından nasıl döküldüğünü görmek… Burada mevsim ne olursa olsun orada ellerin üşüyorsa, benimde adamlığım yerle yeksan olsun! Orada mevsim ne olursa olsun hatunum, burada koca bir kış var. Ellerim ellerini keşfedemediği her günü kıyametten sayarak araflar biriktirecek. Ellerim ellerinsiz bir sürü boktan dili, dini, küfrü geçmiş vakitler biriktirip, içinden sen geçen dar vakitlerimi boşa harcayacak.

Sonra ben, tedavülden kaldırılmış yalnızlığım ile baş başa kalacağım yeniden, anlayacağın o ki olan yine bana olacak.

Ve sen kadınım! Seni hiç sevmeyecek olan karanlık bir adamın duvarlarına, ruhun sıkışacak.

Seni sevmeyecek olan karanlık siyahların üstün körü sevişmelerinde, ruhun ahenksiz bir renk gibi kafiyesiz bir adamın görünmez duvarlarına, bembeyaz sıçrayacak. Seni kurtarmak için ruhunu kutsayacak bir sürü şiir yazacağım. Yine parmak uçlarımdan olacağım. Ve parmak uçlarımdaki obsesif yaralar defalarca “sen” diye ağlayacak. Ne önemi var kaç mürekkebe dokunduğu ellerimin? Bu bakımsız eller sadece seni günahlarından soyundurup mısralaştıracak.

Kurtaracağım seni esmer kadın, kumral günah, sarışın ağrı! Kurtaracağım seni tüm bu sevilmemişliklerden. Ruhum henüz dokunmadığım her parçanı kilometrelerce uzaklardan saracak. Aramızda kayıp kentler varmış, aramızda bize ait olmayan dünyalar yada kafiyesiz böceklenmiş istilalar… Aramızda kalbi güvelenmiş aşklar… Önyargılar varmış aramızda. Öyle diyor günahlarını kirli elleri ile dualandıran kimliksiz tantanalar. Hayır! Doğru değil tüm bu varsayımlar.

Sen oradasın bende burada. Aramızda bir mesafelik merhaba var “Merhaba.”

 

 

Fotoğraf: https://www.kisa.link/Lg6Q

İlk Yorumu Siz Yapın !

Yorumlar

E-posta bilginiz gizli kalacaktır.