Melis’in Tatili / Zeynep Derin Cantürk (8 Yaş)

reklam
03 Temmuz 2018 0

 

Melis ve ailesi ertesi gün tatile çıkacaklardı. Melis o gece çok heyecanlıydı. Yola çıkmak için ise tüm bavullar hazırdı. Önce heyecandan uyuyamadı ama sonra uykuya dalmayı başardı Melis. Yarın sabah erkenden kalkıp, hazırlanıp kahvaltılarını yaptıktan sonra hemen yola çıktılar. Taksi ile havaalanına geldiler. Uçağa bindiler ve indiler. Otele doğru yola çıktılar. Otelde su kaydıraklarından kaydılar, havuza girdiler. Öğle yemeği açık büfeydi. Melis yemekte Ela diye bir arkadaşıyla karşılaştı. Onunla oyunlar oynadılar, çok mutluydular. Bir gün yürüyüşe çıktılar. Önlerine bir köpek sürüsü çıktı. Bir de Melis’in tatlı mı tatlı bir kedisi var. Adı Boncuk, onu da yanlarında getirmişlerdi. Birden bir köpek sürüden fırladı ve Boncuk da Melis’in kucağından fırladı. Köpek Boncuk’u kovalamaya başladı. Baya bir koşuşturma oldu. Sonra Melisler de kediyi yakalamak için koşmaya başladılar. Bir sürü yerden geçtiler. Bir gölün yanından, bir ormandan ve birçok başka yerden. Koştura koştura en sonunda kediyi yakaladılar. Otelden baya uzaklaşmışlardı. Nasıl döneceklerini düşündüler. Yağmur yağmaya başlamıştı. Islanmışlardı, birden bir şimşek çaktı. Ela çok korktu ve dedi ki:

-Melis nasıl döneceğiz?

-Şurada bir ışık var: bir ev olmalı.

-Benim yanımda telefon var ama çekmiyor!

-Of!

-Şu dediğin eve gidelim.

-Tamam.

Evin kapısını çaldılar. Sonra kapı açıldı. İçerden yaşlı bir teyze çıktı. Teyze:

-Ne oldu çocuklar?

-Biz yolumuzu kaybettik, telefon en iyi nerede çeker?

-Gelin ısının, yemek yiyin, ben sizi daha sonra götürürüm.

Melis ve Ela başkalarının evine girmenin kötü bir şey olduğunu biliyorlardı. Ama başka çare yoktu. Teyze onlara yemek verdi. Sonra “Gelin,” deyip dışarı çıktı. Onlar da peşinden gittiler. Biraz yürüdükten sonra teyze onlara ileriyi işaret ederek “Şimdi şu kayadan sonraki ilk ağaçta telefon çeker, tırmanmanız lazım,” dedi.

Melis ağaca tırmanarak annesini aradı. Annesi geldi ve onları aldı. Otele döndüklerinde yaşadığı macerayı annesine anlattı. Annesi çok şaşırdı. Daha sonra yemek yiyip ve dişlerini fırçalayıp yattılar. Onlar için çok yorucu bir gün olmuştu.

 

 

Fotoğraf: https://bit.ly/2IKwCrY

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

YAZARLAR
Hüseyin Opruklu
Bilgi yok.