Lokantamızın Hoş Sohbet Müşterilerine / Miray Engin

 

 

Toplum olarak dörde ayrılmış durumdayız. Dört grubun da önünde aynı yemek var. Birinci grupta bu yemeği sevmeyenler ve yemeğin tadına bakmayanlar yer alıyor. Bu yüzden yemek hakkında ne yorum yapıyor ne de bir fikre sahip. İkinci grup, yemeği tadanların ve beğenmeyenlerin de yorum yapmadığı grup. Bu grup için önemli olan lezzet değil, karın doyurmaktır. Amaçları ise nasıl olursa olsun, hangi şartlar altında kalınırsa kalınsın  hayatta kalmak. Üçüncü grup ise sürekli dördüncü grupla çatışan grubu oluşturuyor. Yemeği hayatları boyunca hiç tatmayıp hakkında yorum yapabilenler… Belki de koca bir lokantayı birbirine katan bu gruptur fakat lokanta sahipleri her zaman dördüncü grubu suçlar. Çünkü üçüncü grup, her zaman onların duymak istediği şekilde yorum yapar. Lokanta sahipleri üçüncü grup üyelerini pek sever çünkü onlar lokantanın diğer müşterilerini kışkırtır, lokantaya karşı bir yarışa sokar. Kimin daha çok bahşiş bırakacağı lokantamız için önemli bir mesele olsa gerek…

Dördüncü gruba gelince… Lokanta sahiplerinin en hoşlanmadığı gruptur işte bu. Çünkü daima doğruyu söylemeye programlıdırlar, onların duymak istediklerini değil kendi düşüncelerini aktarırlar, müşterilere de lokanta sahiplerine de. Önlerine konulan yemeği tadarlar. İyi yönleri için bahşişini bırakmasını, kötü yönleri için fikirlerini saklamayıp kendilerini ifade edebilmeyi bilirler. Davranışları bu yönde olduğu için her zaman lokantanın işleyişini bozan grup dördüncü grup olarak görülür. Çünkü amaçları kabul görmek değil; lokantadaki müşterilere bu semtte farklı lokantaların da var olduğunu, farklı tatların da denenmesi gerektiğini, alışılmışın dışına çıkmanın ihanet olmadığını göstermektir.

Oysa ki dört grupta aynı lokantanın daimi müşterileri. Bu gruplar ön yargılarından sıyrılsa, her grubun birbirinden öğreneceklerinin olduğunu kabul etse… Hoş sohbet çay ister, hoş sohbet tatlı ister. Gruplaşmalar ise dertlidir. Sigara ister, uyuşturucu ister. O zaman bu gruplar birleşse, bu lokanta tarafsız olsa, diğer müşteriler buranın daimi müşterisi olmaktan başka ne ister?

Yazarın diğer yazıları

İlk Yorumu Siz Yapın !

Yorumlar

E-posta bilginiz gizli kalacaktır.