İki Siyah Kuzgun / Lale Darcan Tığ

İki isyancı kuzgun. İkisinin de renkleri aynıydı. Siyah çelik mavisi. Birincisi; kargagiller familyasından Corvus cinsi yırtıcı bir kuş. Kama şeklinde sivri bir kuyruğu var, hayvanbilimciler tarafından en zeki kuş olarak kabul ediliyor. Kendi aralarındaki özel bir dille anlaşıp, yükseklerden uçuyorlar. İkincisi ise, bir siyahî adam.Habeş kökenli anne Zehra hanım ile Nazmi Acar Bey’in oğulları; heykel sanatçısı Kuzgun Acar. Kimliğinde Abdülâhet Kuzgun Çetin Acar yazıyor. 1928 doğumlu sanatçıya bu sıradışı ismi renginden dolayı veren ailesi belki de kuzgun gibi mücadeleci olacağını hesaba katmamışlardı. Yoksulluğu tüm zorluklarıyla yaşamış olması, dünya görüşünün şekillenmesinde önemli rol oynadı. O , düzene karşı bir devrimciydi. Derdi ; sanatçı bir burjuvazinin içinde yer almak değil , sanat inşa etmekti. Ülkedeki olan bitene karşı sessiz çığlıklar atarak duruşunu sergiliyordu. “Yaptığım her yontuda mutlaka bir çığlık vardır” diyerek , sözleriyle de doğruluyordu tavrını. Yadırgamayı , alışılmışla karşılaşmalar doğurur derdi .Ona göre sanatçı bir yere varmamıştır. Halk sizi yontar zaten. Bize heykeltıraş diyorlar. Doğru. Biz yontuyoruz ama aslında bizi yontan sokaktan geçen adamdır . Güzel Sanatlar Akademisinde Zühtü Müridoğlu’nun öğrencisi olmuş, Acar. 1961 yılında Paris Bienalinde çivilerden yaptığı eseriyle birinci olup, buradan kazandığı bursla Paris Modern Sanatlar Müzesinde bir sergi açmış. 1964 de 23. Devlet Resim Heykel sergisinde birinci olan sanatçı, demir , çivi , tel ve ahşap malzemelerle gerçekleştirdiği yapıtlarla tanınan çağdaş heykel sanatının öncülerinden kabul ediliyor ülkemizde. Türkiye’nin haricinde Avrupa sanat çevresinde de tanınan Acar’ın eserleri 1966 yılında Rodin Müzesi’nde sergilenmiş. 1975 yılında Mehmet Ulusoy’un Paris’te sahnelediği Kafkas Tebeşir Dairesi oyunu için 140 adet mask yapmış. Önceleri mask kullanmak istemeyen oyuncular ,oyun sonunda masklarla öyle bütünleşmişler ki, geri vermek istememişler . Kuzgun Acar’ın sıradışı eserlerinin değeri ülkemizde asla anlaşılamayıp, sökülüp, kırılıp, depolara atılmıştır. 1975 heykel sempozyumu için yaptığı eseri , kaldırılmasından yıllar sonra Antalya’da tekrar gün yüzüne çıkarılmış, dev boyutlu heykel , şehrin girişine yerleştirilmiştir . Bunun haricinde, İMÇ ‘nin ( İstanbul Manifaturacılar Çarşısı) ve Ankara Emekli Sandığı gökdelenlerinin tunç kabartmaları en önemli yapıtlarındandır. Bir duvar rölyefi çalışırken, merdivenden düşerek beyin kanaması sonucu 1976 da vefat etmiştir. Onu , sanat hakkındaki şu sözleri bizlere daima hatırlatacaktır. ” Sanatçı alnında ışığı ilk hisseden olmasıyla ilgilenmez . O, ışığı esere geçirmesiyle ilgilenir”

21 Yorum İki Siyah Kuzgun / Lale Darcan Tığ

 1. Böyle değerli bir sanatçıyı öyle duru bir dille betimlermişsiniz ki… Ne acı bir kazada sanat için vefat etmesi ve iyi ki yazmışsınız da öğrendik, tanıdık. Yüreğinize sağlık.

 2. Sevgili Lale,SonGemi’ye hoş geldin.Yazınla renk kattın.”İki isyancı kuzgun. İkisinin de renkleri aynıydı.” bu isyancı kuzgunlardan üçüncüsü de olsa olsa Lale Darcan Tığ olur.Hem de rengi ateş kızılı, tutkulu.
  sevgiyle.

 3. Yazdigin her yazıda zeka ve araştırma fiskiriyor.Keske okurlar senin diğer yazılarını da okuyabilseler.Her biri duygu dolu ve hayatın taa içinden.Yuregine kalemine sağlık.Her zamanki gibi şahane.

 4. Sanatçıların gerçek değerini sanatdan anlayanlar daha iyi kavrıyor, güzel betimlemişsin Lale abla bizde bu sanatçımızı hafızamıza kaydettik.

 5. Bilmediğim bir sanatçıyı muhteşem kaleminizle tanıdım. Çok teşekkür ederim. Emeğinize yüreğinize sağlık. Sevgilerimle

 6. Bu degerli sanatciyi tanitan , akici bir uslupla yazilmis mukemmel bir yazi olmus.
  Yazilarinizin hepsi okuyani surukleyen, icine alan basarili yazilar.
  Tebrik ederim.

 7. Tanımadığım sanatçıyı ne güzel anlatmışsın. Harika bir biyografi , eline ve yüreğine sağlık arkadaşım. İyi bir yazar olmak senin için hiç de uzak değil. Tebrikler.

 8. HEYKELTRAŞLAR ,sanatın içeriğini anlayabilen ,araştıran, bilgi dağarcığı zengin ,okuyan bireylerin oluşturduğu toplumlarda tanınır ve değer bulur..LALE hanım…Yazınız çokkk anlamlı ve güzel..Emeğinize sağlık…

Yorumlar

E-posta bilginiz gizli kalacaktır.