Kuş Yuvası / Deniz HASÇELİK

reklam
01 Nisan 2019 2

Bir kış günüydü. Uyandığımızda kuş sesleri duyuyorduk. Babamla perdeyi açıp dışarıya baktığımızda kuşların çok üşüdüğünü gördük. Aklıma onlar için kuş evi yapmak geldi. Bu fikrimi babamla paylaştım. Babam, “Melis, bu çok güzel bir fikir.” dedi. Hemen kuş evini yapmaya koyulduk.

Depodan tahta, çeşitli boyalar ve bir de tutkal aldık. Tahtaları eşit parçalar halinde testereyle kestik. Kuş evi olacak şekilde tutkalla birbirine yapıştırdık. Yaptığımız kuş evini mor, pembe ve sarı renklere boyadık. Sonra yere uzun ve dik bir tahta sabitledik. Kuş evini bu tahtanın üzerine yerleştirdik. Artık herşey hazırdı. Babam işe gitti ben de eve gidip kuşların ne yapacağını gözlemeye başladım.

Kuşlar, kuş evine giriyor ama hemen çıkıyorlardı. “Rengini mi sevmediler acaba?” diye düşünmeye başladım. Yaptığımız kuş evi öyle güzel görünüyordu ki,  anlayamıyordum. Akşama kadar pencerede onların kuş evine girip çıkmasını izledim. Sonunda aklıma bir fikir geldi. Kuş evine yem koyup onlara kuru dallardan bir yuva yapacaktım.

Babam işten döner dönmez bu fikrimi ona da söyledim. Babam kuru dallar toplamaya başladı. Ben de marketten kuş yemi almaya gittim. Eve geldiğimde babam kuş yuvasını kuş evine yerleştirmişti. Eve girip babamdan yemi koyabileceğimiz bir kap istedim. Babam, önceden kendisinin bir kuşu olduğunu söyledi. “Onun yem kabı hala depoda duruyor olmalı.” dedi. Gidip hemen yem kabını aldık. İçine marketten aldığım yemi doldurdum. Kuş evine yerleştirdik. Sonra eve girip kuşların gelmelerini bekledim. Bir baktım daha biz eve girmeden kuşlar yuvaya doluşmaya başlamış.

Gün geçtikçe kuş evine daha çok alıştılar. Küçük bir kuş ailesi artık o evde yaşıyordu.

İlkbaharda kuşların yuvasında yumurtalar olduğunu fark ettik. Buna hepimiz çok sevindik. Kuşların yavruları olacağı için çok heyecanlanmıştık. Şimdi sabırsızlıkla o yumurtaların çatlamasını bekliyorum.

Fotoğraf: kisaltt.com/ZDY3

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Avatar
Gülşen Hasçelik

Güzel kızımın hikayesini derginizde görmek bizi çok duygulandırdı.Daha nice hikayeler yazman,güzel hikayeler yaşaman dileğiyle canım kızım…

Avatar
Umut Hasçelik

Canım kızım seninle gurur duyuyorum. Başarıların ömür boyu sürmesi dileğimle. Baban

YAZARLAR
Hüseyin Opruklu
Bilgi yok.