Kimi Aşklar Uzak Kalmak Zorunda / Ayhan Şimşek

Yüreğimden dökülen kelimelerle yazıyorum. Öyle kelimeler ki; mürekkebi kalbimden sızan kandandır. Bu yazılanlar içinde kirliliğe, nefrete ve kine dair zerrenin bile izine rastlanmaz. Sevgiyle, özlemle, aşkla, İslamla yazılan cümleler… Kökü İslam, gövdesi Anadolu, dalları Mevlana, Yunus, Şeyh Galip, Necip Fazıl, Mehmet Akif, Ahmedi Hani, Yaşar Kemal, Sezai Karakoç… Duyuyor musun beni bu satırlarda? Sana anlatacaklarım var!

Yaratılan her şey benzerlikler ve farklılıklar üzerinden anlam bulur. Kimi zaman benzerlikler varlık kazandırırken, farklılıklar yok edici olur, kimi zaman da farklılıklar varlık sebebi olurken, benzerlikler yok edicidir. Yok olanın da var olanın da kısacası her şeyin özünde aşk vardır. Aşk her şeyin özünde olmasına rağmen her şey ve herkes düşer peşine aşkın… Onu olmadık yerlerde, olmadık zamanlarda ve olmadık varlıklarda arar durur. Oysa hiç kimse kendinde aramayı akıl edemez! Çünkü varlık sebebi olan aşkın kendi özlerinde bulunabileceği ihtimalini bile düşünemezler. Kıymetli olanı uzaklarda aramayı öğrenmişizdir. Soyut olanı somutlaştırmak istediğimiz için de mutsuzluk ve hüzün yol arkadaşımız olur. Mutsuzluk ve hüzün kötü bir şey olmasa da sürekli kaçmaya çalışırız ve sürekli de yakalanırız. Oysa kaçmamız gereken aşktır. Çünkü aşk yakıcı ve yıkıcıdır, tahrip gücü yüksektir.

Evrenin dilini okumaya başladığımızda bir kez daha bu gerçekliğin farkına varırız, birbirini tamamlayan her şeyin evrende birbirine uzak olduğunu görürüz. Kendisinin ve evrenin enerji kaynağı güneş ile evrende bir gezegen olan dünyayı, birbirine aşık ama uzak kalmak zorunda olan iki varlık olarak görürüm. Hassas bir yapıya sahip olan dünya tüm güzelliklerini güneşin kendisine bahşetmiş olduğu ışınlardan alır. Yakıcı ve yıkıcı olan güneş öyle bir mesafede kendisine yer etmiştir ki dünyaya yani sevdiğine biraz daha yaklaşmak istese ya da uzaklaşmak istese dünya olduğu yerde yıkılmaya mahkum olur. Güneş bunun farkındadır ve aşk için aşıktır. Dünya bilmese de olur, o kendisinden mesuldür.

Büyük aşkların sahibi büyük kahramanlardır ve suskundurlar. Halleriyle birbirlerini anlarlar birbirlerini uzaktan var ederler.

İlk Yorumu Siz Yapın !

Yorumlar

E-posta bilginiz gizli kalacaktır.