Kedi ve Köpek Gibi Yağmur Yağıyor / Banu Ünveren

01 Nisan 2015 0

Siz hiç uyanıkken rüya görüp bir yandan da erk bir hayvandan rehberlik aldınız mı? Bunun adı lusid rüyadır. Lusid rüyada kişi bir erk hayvanı ile karşılaşır ve bu hayvan, sembolizm dili ile rüya görene rehberlik eder.

Sembolizm ile çevrelenmiş dünyamızda hayvanların sembolizmi ve bize anlattıkları hakkında bilgi edinmek önemlidir. Hayvanlar ile ortak bir bilinçaltını paylaşıyoruz ve onlar ile bir hukukumuz var. Biz onlara saygı ile yaklaştığımızda onlar da bize saygı ile rehberlik ediyorlar. Rehberlik edebiliyorlar çünkü bizler egolarımız sayesinde biraz kör ve sağır gibi davranıyoruz. Sadece egomuzun sesini duyuyoruz. Hayvanlar, egoları  olmaması sebebi ile sağırlaşmadıklarından bize yardımcı olabiliyorlar.

İstanbul sokaklarında sembolizm her yerdedir. Sembolizmde önemli yeri olan kediler ve köpekler, şehirlerimizde bizlerle birlikte yaşıyorlar. Peki, mevcudiyetleri ile bize bir şeyler anlatmak isteyen bu hayvanları bir dinleyelim.

Evcil kediler eski bir Kelt sembolüdür. Onlar başka dünyalara açılan kapıları sembolize ederler. Cehenneme yolculuk yapabilmek için kedinin gözlerine derinlemesine bakan ve bir anda kedinin gözlerinden cehenneme ulaşan savaşçıyı hatırlatmak isterim. Onlar başka dünyaların sırlarını sessizce taşırlar ama paylaşmazlar. Biz insanlara ve diğer tüm varlıklara tepeden bakışlarının açıklaması, sakladıkları evrensel sırrı bizim bilmiyor olmamız olabilir. Peki kediler ne zaman bize fayda sağlarlar? Onları tanıdığımız zaman. Varlığa saygı duymak, evrenin sırlarından biridir. Her canlıya dikkat ediniz, varlığına saygı duyduğunuz zaman sizinle işbirliği yapacaktır. 🙂  Kedi, varlığa saygı duymanın önemini hatırlatmak ister gibidir çünkü lusid rüyasında kedi gören kişi, diğerlerine tepeden bakıyordur kuvvetle ihtimal.

Tepeden bakıyoruz. Tüm İstanbul halkına sesleniyorum. Otobuste, minibüste, iş yerinde, evde, ailede , iş arkadaşlarımızla, arkadaşlarımızla, teyzemizle, ninemiz ile bile konuşurken tepeden bakıyoruz. Kediler, bize mevcudiyetleri ile bir şeyler anlatmak için varlar. Sembolizm her yerdedir. Bakmasını bilenler görürler. Hayatımızda eşitlik ilkesine ihtiyaç var. Acil!

Köpekler bize neden sesleniyor?

Köklerimizin uzandığı Anadolu coğrafyasında köpek miti efsanelere çok sonra girmiş ama rolü çok önemlidir. Köpekler “bekçi melek” rolündedir. Köpeğin insan yaratılışı sırasında, Yaratıcı tarafından, insana bekçilik etsin, onu korusun kollasın, yardımcı olsun diye yaratıldığına inanılır. Ancak bu yaratılış sırasında, şeytanın iş başında olduğu ve köpeği kandırdığı da söylentiler arasındadır. Hatasını anlayan köpek, insanlara fayda sağlamak için daha da candan ve sadık olma çabasındadır.

Sadakat, bağlılık, yardımseverlik, zeka, boyun eğme, koruma, içgüdüsel algılama ve iletişimin temsilidir.

Mısır tanrısı Anibus ve köpek başını hatırlayınız lütfen. Köpek başlı Anibus’un görevi, ölenleri dünyadan ahrete taşırken yanlarında olup onların güvenliğini sağlamaktı.

Antik Yunan tanrıçalarından biri olan Hekate için köpekler kutsaldır. Hekate’den yardım isteyenler  için astral seyahat Hekate’nin köpeklerinin sağladığı güvenlik sayesinde mümkündür. Ayrıca Hekate’nin köpekleri, bebeklerin veya kendini koruyamayanların da koruyucusudur.

Lusid rüyada köpek ile karşılaşan kişi, kendini koruyamadığı bir alan var mı, diye düşünmelidir. Sınırlarını nasıl çiziyor? Ya da çizebiliyor mu? Hekate’nin köpeklerine sahip olsa bu köpekleri hangi güvenliği için kullanırdı?

Keltlere göre ise köpekler kahramanlardır. Avlanmadan tutun da savaşlara kadar Keltler ile birlikte dövüşen köpekler cesaret, istikrar ve yiğitliğin temsilidir. Ayrıca Keltler köpeklerin iyileştirici güçleri olduğuna inanırdı.

Hayatınızın hangi bölümünde iyileştirmeye ihtiyaç duyuyorsunuz? Köpek ile karşılaşan lusid rüya yolcusu kendisine bu soruyu sormalıdır? Hangi yolculuktasınız ve yanınızda sadık ve güçlü bir köpeğin arkadaşlığına ihtiyaç duyuyor musunuz?BENZER KONULAR
YORUM YAZ