garip
garip
garip

Kayıp Harfler / Nice Özcan (8 Yaş)

reklam
01 Ağustos 2019 0

Uzak bir yerde Harfistan adında bir ülke vardı. Harfistan’ın Başkanı Bayan Çok Düşünür çok güzel hikayeler yazardı ve her hikayesi birbirinden güzeldi. Her hikayesinde bir sürü karakter hayat bulurdu. Nazik Dev, İlham Perisi ve Haylaz Dinosaurus Üçüzleri geliştirdiği ve hayat bulan karakterlerden bazılarıydı. Bayan Çok Düşünür çocukların hayal kurmasını ve hep düşünmelerini istiyordu.Eskiden bazı periler dünyadan fikir toplardı, kuşlar cıvıldardı, nehirler coşku ile akardı.Ama İnter Kötü her şeyi mahvetti.Harfleri çaldı. Hikayeler yarım kladı ve Harfistan kurumaya başaldı.
Çok Düşünür : Hayal, gelir misin tatlı torunum. Sana bir şey söyleyeceğim. Harfistan kuruyor, biliyorsun harfler kayıp olduğu için hikaye yazıp Harfistan’ı normale döndüremiyoruz. İnter Kötü benim peşimde. Bu yüzden harfleri sen bul. Sonra tamamlayamadığım hikayeyi yaz, son sayfasını oku, böylece Harfistan normale dönecektir. Merak etme Nazik Dev ve İlham Perisi sana yardım edeceklerdir. Ama dikkat edin, İnter Kötü tehlikeli tuzaklar hazırlamış olabilir. Size harita da gerekecek, o haritayı kitapların arkasındaki Harfistan haritasının yapbozunu tamamlayınca bulacaksınız. İyi şanslar!

Hayal onun dediklerine inanmamıştı. ‘Nazik Dev ve İlham Perisi nereden çıktı? ‘ diye düşündü. Büyükannesinin çalıştığı yere geldi. Gerçekten de Dev ve İlham Perisi tam önünde duruyordu. Hayal çok şaşırmıştı. İlham Perisi Hayal’e ‘ Bayan Çok Düşünür’ü tanıyor musun?’ diye sordu? Hayal,onun büyükannesi olduğunu ve kendisine bir görev verdiğini ve Harfistan’ın kötü durumda olduğunu bildiğini , ilk harfe ulaşmak için yapbozu tamamlayıp ‘A’ işareti olan yerde onu aramak gerektiğini söyledi.

Yapbozu bitirmeleri hiç zor olmadı. Çünkü Nazik Dev bu konuda oldukça iyiydi.Önce renklere göre ayırdılar.Sonrası ise kendiliğinden geldi zaten. ‘A’ harfini bulmak için “KHİD” yani “Kur Hayal İyi Düşün” ülkesine gideceklerdi. Bunun için doğru hayal kurmaları gerekiyordu. İlk denemelerinde olmadı. Ama birkaç kez denedikten sonra, ilk önce İlham Perisi, sonra Hayal ve en sonda ise Nazik Dev doğru hayalleri kurup KHİD’e girebildi. Orada bir ejderha ile karşılaştılar. Ejderha normalin aksine onlara sevinçle ‘merhaba’ diyerek kendini tanıttı ve çocuklara kötü davranmak istemediğini söyledi. Ne aradıklarını sordu. Hayal cevap verdi:
-Sen de biliyorsun ki, Harfistan’daki harfler kıtaya dağıldı. ‘A’ harfinin burada olduğunu duyduk.
Ejderha:
-Tamam, kötülük yapmayacağım ama size bir bilmece soracağım. Hazır mısınız? Alfabe’nin son harfi nedir?
Hayal, İlham Perisi ve Nazik Dev biraz düşündükten sonra Hayal:
-Cevap kesinlikle ‘Z’ değil.Çünkü Alfabe’nin son harfi ‘E ‘ dir.
Ejderha onayladı ve geçtiler. ‘A’ harfini geçtikleri köprünün karşısındaki yaşlı ağaçta buldular. Tam tırmanmaya başlayacaklardı ki, Zombiler onlara saldırdı. Meğer İnter Kötü, kötü karakterlerle anlaşmıştı. Zombiler ısırdıkları şeyleri de zombilere dönüştürüyordu. Kısa bir süre sonra dönüşmeyen sadece Hayal kalmıştı. Elinde gaz lambasını kalkan olarak kullanarak ağaca tırmandı. Belli ki Zombiler ışıktan rahatsız oluyorlardı. Ve ‘A’ harfini buldu. ‘A’ harfini bulmasıyla her şey normale döndü. İlham Perisi ve Nazik Dev de normale döndü.
Şimdi sıra ‘B’ harfindeydi. Ve o ‘YMKA’ ülkesindeydi, yani ‘Yaz Masal Keyif Al’ ülkesi. Oraya gitmek için haritaya baktılar. Kısa bir süre sonra ülke sınırına gelmişlerdi. İnter Kötü bu seferde kötü Karlar Kraliçesi ile anlaşmıştı. Karlar Kraliçesi bu sefer buz sarkıtları koyarak sarkıtlara takılanları, duygularını alıp robota çeviriyordu. ‘B’ harfi sarkıtların arasındaydı. İlham Perisi’nin bir gücü olan koruma üstlerini giydiler. Böylece sarkıtlardan korunacaklardı. İyi bir gözlemci olan İlham Perisi buz sarkıtlarının arasına gizlenen ‘B’ harfini buldu. Bu sırada uzaktan onları izleyen İnter Kötü ve Karlar Kraliçesi sinirden ağlıyorlardı.
‘A’ ve ‘B’yi buldular. 29 harfimiz var, hepsini yazamam, gerisini siz hayal edin : )

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

YAZARLAR
Hüseyin Opruklu
Bilgi yok.