Geniş Zamanlar / Hatice Alparslan

reklam
01 Aralık 2015 0

Bazı aşklar, bazı kitaplar, besteler, insanlar, anılar, resimler, yapıtlar, şehirler geniş zamanlıdır. Ne geçmişte, ne gelecekte, ne de şimdidedirler. Hiçbir zamana sığmazlar. Bu yüzden zamansızdırlar. “Geniş zaman” bir anlamda sonsuzluğa akan zaman dilimidir.

Mesela Mevlana, Yunus Emre geniş zamanlıdır.
Kitaplardan Kur’an
Aşklardan Leyla Mecnun Aşkı
Sevgilerden Anne sevgisi
Şehirlerden Mekke, İstanbul
Yapıtlardan Mısır Piramitleri
Resimlerden Mona Lisa
Bestelerden Salavat

Bunları hiçbir zamana sığdıramazsınız. Zaman üstüdürler. Her çağda, dileyen herkesle yolculuk eder ve anlayan herkese sırlarını verirler.

Anlatmaya kalksanız geniş geniş anlatmak zorunda kalırsınız. Zira birkaç cümleye, birkaç sayfaya sığdıramazsınız onları. Anlamaya ve yaşamaya kalksanız belki bir ömür yetmez, ömürler lazım gelir.
*
“Şimdiki zaman” kısadır, telaşlıdır ve kararsızdır. Ne yapacağı ve nasıl yaşanacağı belli olmaz.

Şimdiki zaman insanları, şimdiki zaman aşkları, şimdiki zaman şarkıları, şimdiki zaman kitapları bir süre sonra unutulup giderler. Unutulmakla da kalmayıp bir süre sonra eğreti durumuna düşerler. Geniş zamana geçiş yapamazlarsa, şimdiki zaman onları harcayıp hiç acımadan geçmiş zaman çöplüğüne atıverir.

– “Geçmiş zaman”da korku, kaygı, telaş yoktur. Çünkü zaten olan olmuş, iyi yada kötü yaşanmış ve bitmiştir. O yüzden geçmiş zamanda daha çok pişmanlık, keder ve keşkeler vardır.

– “Gelecek zaman”, İnsanların hep yakalamak için ardından koşup durdukları zamandır. Kaygı, korku, belirsizlik, güvensizlik, beklentiler, umutlar, hesaplar, hayaller taşır içinde.

– “Geniş zaman” da ise ne geçmiş zamanın pişmanlığı kederi, ne şimdiki zamanın darlığı telaşı, ne de gelecek zamanın belirsizliği beklentileri vardır. Geniş zaman sakindir, huzurludur, dingindir.

Geniş zaman, hiçbir zaman dilimine bağlı veya bağımlı değildir. Çünkü o ÜÇ zamanı kendinde BİRlemiştir. Bu nedenle kendini anlatabilmek için ne geçmiş zamana ihtiyaç duyar, ne gelecek, ne de şimdiki zamana.

Hani insanları tarif ederken, bazı iınsanlar için dar, bazı insanlar için geniş ifadesi kullanılır ya, bu boşuna değildir sanırım. Geniş insanlar daha sakin, hoşgörülü ve huzurludur. Kolay kızmaz, suçlamaz, yargılamazlar. Kim bilir belki de bunlar geniş zamanın fakına varmış olanlardır.

Tuhaftır geniş zaman. Bir durumu, olayı içine almışsa, onu kolay kolay bırakmaz yüzyıllar boyunca taşır. Geçmiş zamana düşmüş bir durumun da geniş zamana çıkması oldukça zordur. Ancak bazen bir insan, bir müzik, bir bilgi geçmiş zamanın tozlu sayfalarından çıkıp hak ettiği geniş zamana sıçrayıverir.

İnsan zaman üstü bir varlıktır ve insan için zaman TEK’tir. Bunun fakına varırsa geçmiş, şimdiki, gelecek zamandan çok, geniş zamanda huzur bulur ve en çok orada mutlu olur. Fakat insanların çoğu, ya geçmiş zamanın çöpçüsü, ya şimdiki zamanın dırdırcısı ya da gelecek zamanın yalancısıdır.

Geniş zaman seçicidir. Geniş zaman bilgedir. Tıpkı nobel gibi. Her isteyene nobel verilmediği gibi her insan, her kitap, her beste, her aşk da geniş zamanla ödüllendirilmez.

Ve en önemlisi herkesin kendi geniş zamanları vardır. Geniş zamanlı sevdikleri, özledikleri, dostlukları, anıları, bekledikleri, rehber edindikleri ve geniş zamanlı kederleri vardır.

“Geçmiş”, “Şimdiki” ve “Gelecek” zaman sizleri seviyorum ancak ben sanırım en çok “Geniş Zamanı” seviyorum. Ve geniş zamanlarda yaşamayı öğreniyorum. Geçmiş zamanın pişmanlıklarından, şimdiki zamanın telaşından, gelecek zamanın belirsizliğinden kurtulup geniş zamanların huzuruyla hayatı seyretmeyi seçiyorum.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ