Geçmiş, Gelecek ve Ahmet / Mert Girginç (13 Yaş )

Yıl 2430…

Ahmet evinde uyanıp ailesi ile kahvaltı kapsüllerini yemiş. Sonrasında ise zekâ güçlendirici hapını yutup ödevlerini bitirmiş. Hologram yansıtıcısı ile öğretmenini aramış ve ödevlerini bitirdiğini söylemiş. Öğretmen Ahmet’i tebrik edip onun sanal kumbarasına 5 Sanal Lira yollamış. Ahmet eve gelip duşunu almış, temizlenmiş. Tam da uyku öncesi rutin oda temizliğini yapıyormuş ki, yatağının altında bir ansiklopedi bulmuş. Okumaya başladığında kendi hayatının monotonluğunu bütün çıplaklığıyla görmüş. Etrafına baktığında ne kadar boş bir hayat sürdüğünü fark etmiş. Kendisi bu sıkıcılığı yaşıyormuş, ama her çocuk bunu yaşamak zorunda değilmiş. Ahmet o gece yatarken bir karar almış. Yarın en hızlı uçan tur arabası ile müzeye gidecek, zaman makinesi ile geçmişe gidip geleceği kurtarmak, daha ‘insanımsı’ bir hayat için ne gerekirse yapacakmış.

   2018’e dönen Ahmet, gözlerini mükemmel bir dünyaya açmış. Tabaklarda yenilen yemekler, dereden içilen sular, dallardan toplanan elmalar, her şey ama her şey hayallerindeki gibiymiş. Ahmet burayı çok sevmiş, ancak geçmişe dönüşünün sebebi insanların gelecekte robotlaşmasını önlemekmiş. İnsanları ruhsuzlaştıracak bütün makineleri yok etmiş ve geleceğe dönmüş. Gözünü açtığında bütün çabalarının sonuç bulduğunu gören Ahmet, ilk defa sanayinin sisi yerine temiz havayı içine çekmiş. Ahmet’in hayali gerçekleşmiş. Sanayinin gelişip insanların gerilemediği, gerçekten modern ve medeni bir Dünya.

 

3 Yorum Geçmiş, Gelecek ve Ahmet / Mert Girginç (13 Yaş )

  1. Sevgili Mert, bilimkurgu geleceğin şimdiden inşasıdır. Pek çok buluş bilimkurgu kitaplarında anlatılanlardan hareket edilerek gerçekleştirilmiştir.Seni kutluyor, hep yazmanı bekliyorum.

Yorumlar

E-posta bilginiz gizli kalacaktır.