Fury / Eren Tayfun Şenel

                Yine bir Amerikan savaş filmi. Yine bir kahramanlık öyküsü. İnsanın aklına aynı şeyleri getiriyor bu durumlar. Bu tarz filmleri izlerken o yönlerine hiç bakmıyorum o yüzden. O kadar abartılıyor ki bu durumlar, arkadaşımın şu sözünü söylemeden geçemiyeceğim. “İkinci dünya savaşında ne kadar kaldınız, ne yaptınız ki böyle kahramanlık filmi çekiyorsunuz!”

                Fakat bu kadar güzel bir yapımı eleştirmeden olmaz. Sonuçta ünlü isimlerle dolu başarılı bir yapım.

                Konusundan bahsetmek gerekirse, Amerika İkinci Dünya Savaşında Almanya’da savaş halinde. Filme ismini veren Fury isimli tankda bu savaşa katılanlardan biri. Film ise bu tankı kullanan küçük ekibin yaşadıklarını anlatıyor. Bu kişilerin başında ise Wardaddy lakaplı, gençliğe farklı saç stiliyle öncülük yapmış Brad Pitt bulunuyor. Film daha çok Wardaddy ve onun yetiştirmek belki biraz da korumak istediği yeni yetme bir asker olan, Logan Lerman’ın canlandırdığı, Ellison üzerinden gidiyor. Bu yeni arkadaş tabi şaşkın, insan öldürmek ona göre değil. Fakat bizim asıl takım baya sert. Kimseyi affetmiyorlar. Adamlar her şeyi yapıyorlar. Yeri geliyor yağmalıyorlar yeri geliyor ölümlerden zevk alıyorlar. Ne kadar hepsi özünde iyi insan olsa da Ellison’a bu hareketler çok ağır geliyor. Ufak tartışmalar yaşanıyor. Ellison isyan ediyor ama Wardaddy her zamantakımın başında olduğu için bir yere kadar izin veriyor kargaşaya vehemen takımı toparlıyor.

                Neyse çok uzattım lafı. Fazlası spolier’a girer o yüzden kendimi durdurarak genel hatlarına bakmak istiyorum. Film başarılı. Zaten Amerikalılar film sektöründe bir numara. Olayın duygusunu anlatmak için her türlü efek, makyaj, animasyon vs vs kullanıyorlar. Bize de keyifle izlemek düşüyor. Bu yüzden diyemiyoruz üç günlük olayda da kahraman oldunuz aferin size(!)

                Toparlamak gerekirse yönetmen David Ayer işi biliyor. Göstermek istediği şeyleri biraz göze sokarmışcasına olsa da gösteriyor. Görseller çok başarılı. Oyuncular kendini rolüne vermiş. Gerçekten yaşamışlar gibi. İzlemenizi tavsiye ederim. Çok fazla zıt konuşmuş olabilirim fakat rahatlıkla şunu söyleyebilirim. “Gene mi ya!” Dediğiniz fakat keyifle yiyebileceğiniz bir yemek. Afiyet olsun.

İlk Yorumu Siz Yapın !

Yorumlar

E-posta bilginiz gizli kalacaktır.