Eren’in Kadrajı / Eren Tayfun Şenel

Talihsiz Serüvenler Dizisi

Bu ay eski bir filmi ele almak istedim. Uzun zaman önce izleyip beğendiğim bir film. Bu kez hem hatırlamak hem de sizin için yorumlamak adına tekrar açıp izledim. Başarılı oyunculukları ve ilginç senaryosuyla, bir çoğunuzun bildiğine eminim, Talihsiz Serüvenler Dizisi.

Lemony Snicket’in aynı adlı romanından esinlenerek senaryolaştırılmış ve sinemaya 2004 yılında aktarılmış güzel bir yapım. Başrolü ise herkesin sevdiği, sempatik komedi oyuncusu Jim Carrey, Kont Olaf olarak üstleniyor. Hikaye ise üç talihsiz kardeşin yaşadıklarını anlatıyor.

Hepimizin başından talihsiz olaylar, hatta bizi bıktıran olaylar geçmiştir. Fakat bu üç kardeşin başından geçenler bizimkilerden çok farklı ve bazılarımıza göre çok daha kötü. Bu kardeşleri hiç tanıtmadım çünkü filmin işleyişi öyle güzel anlatıyor ki ilk dakikalarda karakterleri çözümlemiş oluyorsunuz.

Yönetmen çok güzel yerleştirmiş olguları. Girişte size yaşattığı şaşkınlıktan tutun da çözümlemelere kadar. Olayların içindeki şaşkınlığınız, karakterler hakkında ters köşe yapmaları… Tamam, hepsi aslında kitaptan aktarma fakat böylesine bir eseri ustalıkla beyazperdeye sinematografik kurallarla aktarmak kolay bir iş değil. Brad Silberling bu işi güzel yapmış. Çekimleri, bakış açıları, örgüleri falan çok yerinde. İzlerken, “Ne oldu ya?” diyebileceğiniz yer yok denecek kadar az.

Konusuna az biraz giriş yapalım o zaman. Beklenmedik bir yangından dolayı çok zengin olan ailelerini kaybeden üç kardeş, akrabalarının yanına yerleştiriliyor. İlk olarak da paragöz, hatta yetimlerin aile mirasına konmak isteyen Kont Olaf’a misafir oluyorlar. Olay zaten böyle başlıyor. Yani her şeyin içinde olan adam Kont Olaf. Spolier vermek istemiyorum ve derine inemiyorum fakat izledikçe göreceksiniz her işin altından bu oyuncu akrabaları çıkıyor. Belirli olaylardan dolayı başka akrabalarını da gezen ve gezdikçe de onları kaybeden üç yetimin hikayesini izlemenizi tavsiye ederim.

Zamanı güzel yansıtan mekanlar ve makyajlarıyla anlıyoruz ki işini bilen kamera arkası ekibiyle ve tabii ki başarılı oyuncularıyla güzel bir yemek yapmışlar. Bize de bu yemeği afiyetle yemek düşer. Geçmişe bir dönmek ve eski komediyi hatırlamak isterseniz hafta sonu evde güzel vakit geçirmenizi sağlayacak bu filmi, Talihsiz Serüvenler Dizisi’ni, öneririm. İyi seyirler!

İlk Yorumu Siz Yapın !

Yorumlar

E-posta bilginiz gizli kalacaktır.