Eren’in Kadrajı / Eren Tayfun Şenel

Eren’in Kadrajı

         Bu ayki yazıda, bana Hint filmlerini sevdiren o meşhur adamın en son filmini kaleme almak istedim. Aamir Khan’dan PeeKay… Bizim için P.K..

         Öncelikle her zamanki gibi fragmanından bahsetmek istiyorum. Açıkçası sadece ona baksaydım filmi izleme düşüncesine kapılmazdım. Olaydan uzak, konuyu fazla anlatamayan kısa bir video olmuş sadece. Klasik bir Hint filmi dedirten cinsten…

         Fakat ben ablamın tavsiyesine uyarak filmi izledim ve çok beğendim. Hatta üst üste birkaç kez izledim diyebilirim.

         Film ilk bakışta “Kasabadaki Yabancı” modelinde olsa da aslında bundan çok uzak. İzledikçe asıl konunun faklı yerlere gittiğini anlıyorsunuz. Baş karakterimiz P.K. tamamen garip bir şekilde ve tuhaf davranışlarıyla karşımızı çıkıyor. Adeta yeni doğmuş bir çocuk gibi meraklı gözlerle etrafı inceliyor ve ilerleyen günlerde de sorular sormaya başlıyor. İlerleyen günlerde dedim çünkü kendisi dilimizi bilmeyen bir uzaylı. Bu esnada yaşadığı maceraları anlatıp bizi güldürürken bir anda düşündürmeye ve sorgulamaya da itiyor. Peki bu nasıl oluyor?

         Her şeyi soran bu genç adam en son elini dinlere de atıyor, hem de Hindistan gibi çok dinli bir ülkede. Konuyu o kadar güzel ve ince bir şekilde işlemişler ki izlerken kendinizi o soruların içinde bulabiliyorsunuz. Zaten Aamir Khan’ın bütün filmleri bu etkiyi yaratıyor.

Çok zekice yazılmış ve mükemmel oyunculukla tamamlanmış bir metin. Görüntüleri, çekimleri ve mekan seçimleri oldukça başarılı. Ödülü hak eden bir film benim gözümde. İzlerken bir an bile sıkılmadım. Örgüsü de o kadar yerinde ki “Ne ara buralara geldik?” gibi şeyler aklınıza gelmiyor.

Bu arada son bir not eklemek istiyorum. Dinleri irdelemesi bazı kişilerin hoşuna gitmeyebilir. Buna takılmadan komedi yönünü görmelerini tavsiye ederim.

İlk Yorumu Siz Yapın !

Yorumlar

E-posta bilginiz gizli kalacaktır.