Eren’in Kadrajı / Eren Tayfun Şenel

         2015 Oscar ödüllerini geride bıraktık. Kimileri ödüllerine kavuştu, kimileri “Bir sonraki sefere!” dedi. Bana da filmleri izlemek düştü.

         İlk filmimiz beş dalda Oscar’a layık görülen Whiplash.

         Film, müziğe gerçekten âşık, hırs dolu baterist bir gencin yaşadıklarını anlatıyor. Ülkenin en iyi müzik okulunda okuyan bu gencimizin hedefi, dünyaca ünlü bir baterist olarak adını efsanelerin arasına yazdırmak. Bunun için de kendini okulun en sert ve disiplinli hatta biraz psikopat hocasına kabul ettirmesi gerek. Bundan fazla konunun içine bildiğiniz gibi girmiyorum. Her dakikasını merakla izleyerek görmenizi tavsiye ederim. Hatta ve hatta yanınızda müzikle aşırı derecede ilgilenen biri olsun ki biraz da eğlenceli geçsin seyriniz.

         Filmi önerdiğim gibi, baterist bir arkadaşımla izledim. Müziğin içinden olan arkadaşımın bakışı ile benim bakışım oldukça farklıydı. Olayı kısa bir film süresi içine öyle bir sığdırmışlar ki insan şok oluyor. Filmde ne kopukluk var ne de atlama. Her şey peşi sıra ilerliyor. İnsanı boğmadan, sıkmadan ince ince işleniyor. Müziğin ne olduğunu ve ne kadar emek ve bilgi istediğini çok güzel öğretiyor. Ne kadar olaya hâkim olmalısın, ne kadar özveride bulunmalısın, anlıyorsun. Ve en ufak bir ritim kaymasının ne kadar önemli olduğunu şoke olarak görüyorsun. Filmden sonra arkadaşım pes etme seviyesine geldi, bunu söyleyeyim.

         Yönetmen öyle güzel harmanlamış ki… Ne müziğe ağırlık vermiş ne de konuya. Bir yandan alışık olduğumuz bir sanat filmi draması var, diğer yandan müzikal esintileri… Film, hem görsel şölenle sizi büyülüyor hem de mükemmel bir müzik keyfi yaşatıyor. Hiçbir konu atlanmadan, sonuna kadar işleniyor. Zaten filmi izlerken dahi Oscar’lık bir yapım olduğunu hissettiriyor. Kamera açıları, oyunculuk performansları ve gerçekçilik… Bir duygu, birkaç lens ve bir kamerayla en güzel nasıl verilirse öyle verilmiş bence. Oyuncunun sahneye hâkimiyeti ve psikolojik baskıları ekranda mükemmel yer bulmuş.

         Filmin içine girsem çıkamayacağım kesin… Fakat izlememiş olanlara ayıp etmek istemiyorum. Herkese bu yüzden şiddetle tavsiye ediyorum. Mutlaka hayran olacağınız en az bir iki sahne olacaktır. Mesela beni etkileyen sahnelerden birinde geçen söz hala aklıma…

“Diğerleri, davuldaki kanları temizlesin.”

Oldukça etkilendim… Bu arada küçük bir ekleme daha yapmak istiyorum. Bu filmde kendimizden de izler görmeniz sizi sevindirebilir. İyi seyirler.

İlk Yorumu Siz Yapın !

Yorumlar

E-posta bilginiz gizli kalacaktır.