Denge / Muzaffer Candaner

Beş harflik küçücük bir kelime.

Astronomlar diyor ki: “Bilinen Evren, bir dengeler sistemidir”

Vay canına! Bakar mısınız o küçücük kelimenin ifade ettiği anlamın boyutlarına?

O boyuttan; Evren’de, bir kum tanesi kadar büyüklükteki koskoca Dünyamıza gelelim!

“Çivisi çıkmış dünya” dediğimizde; çiviyi, varsayılan  “eksen”  olarak; çivinin çıkmasını da eksenin hafifçe sapması olarak algılıyorum.

Eyvah!  Dengeler küresel çapta bozuluyor. Bilim insanları, bu durumun geçmişte oluştuğunu ve  “Buzul Çağları”  yaşandığını söylüyorlar. Keza atmosferdeki dengenin bozulmasının da Dünya’yı felaketlere sürükleyeceğini uzmanların uyarısından anlıyoruz. Buyurun, o küçücük kelimeyi önemsemeyelim bakalım.

Doğanın dengesini bozduğumuzda; bunun intikamının alındığına tanıklık etmiyor muyuz? Tarih, devletlerin ilişkilerinde bozulan dengelerin savaşları getirdiğini yazmıyor mu?

Ülke ekonomisindeki, ev bütçesindeki bozulan dengelerin sonunun iflas demek olduğunu bilmiyor muyuz?

Örnekler çoğaltılabilir. Uzatmayalım.

İşte ismine  DENGE  dediğimiz, gücüne sınır konulamayan bir olgu bu beş harflik kelime.

Sıra bizde, insanda. İnsanın gücü  “ondan”  daha fazla.  Çünkü bu değeri kullanabilme yeteneğine sahip. 

Ancak önce “değer”  olarak belirttiğimiz bu kavramı basitçe tarifleyelim: İnsanın kullanımındaki denge dediğimizde; öyle rüzgârın estiği yöne doğru dönen dengeden bahsetmiyoruz.  “Bileşik Kaplar”  düzenindeki gibi  “adil”  bir dengeden söz ediyoruz.

İnsanın, bu olguyu kullanarak ne yapabileceğinden bir örnek verelim: Parlamenter demokraside; üç bağımsız erkte, yani Yasama, Yürütme ve Yargıda dengeleri sağlayabilmişseniz rejiminizi sağlam temellere oturtma başarısını göstermişsinizdir.

İşte size  “denge”nin fazileti.

Şimdi de uzmanların, biz  “sade insanlara”  önerisine kulak verelim:  İnsan ilişkilerinde var olan denge bozulursa; çatışma çıkacağını unutmayınız.

Gücümüzü kullanalım, ona hükmedelim ve doğru dengeleri “Kuralım. Koruyalım. Sürdürelim.”  Böylelikle potansiyel sorunlara dur diyelim.

SON SÖZ: Emek verip, gereğini ifa etmiş iseniz, bundan sonrasında,  “Kafanızı bozmayın; dengeniz kaybolmasın.”

İlk Yorumu Siz Yapın !

Yorumlar

E-posta bilginiz gizli kalacaktır.