Bir Şehir, Bir Yazar / Bir Halikarnasos Masalı- Şebnem Pişkin

03 Ağustos 2017 0

Yazıya geçen düşünceler değerli ve kalıcı olur. Geri kalanlar ise rüzgârın alıp götürdüğü hayaller gibi unutulup gider. Bu yüzden yazarın hem hayal kurmaya hem de bunları yazıya geçirmeye ihtiyacı vardır. Bodrum her ikisine de olanak sunuyor: Önce yazara hayal kurduruyor sonra bunları kaleme alacak huzur ve sükûneti ikram ediyor.

Yazmak kimileri için hobidir, kimileri içinse bir gereklilik. Mesleği yazar olanlar içinse hiç şüphesiz yazmak, aynı zamanda yaşamak demektir. Muhteşem doğası, mis gibi havası, tarihi ve doğal güzellikleriyle insanı cezbeden bir şehir olan Bodrum tarih boyunca birçok yazara söz,  ressama renk, şaire mısra olarak ilham vermiş ve vermeye devam ediyor. Bodrum’da yaşayan yazar Şebnem Pişkin bu defa yaşadığı şehirden ilham aldı ve yakında piyasaya çıkacak olan 12. romanı Bir Halikarnasos Masalı’nda Bodrum’u anlattı. Tarihi ve fantastik kurgu romanlarıyla tanıdığımız yazar Şebnem Pişkin yeni romanını Son Gemi Dergisi okuyucuları için anlattı.

“11 senedir yayın dünyasının içinde yer alan bir yazar olarak yazmanın aynı zamanda susmak ve sessizce haykırmak olduğunu düşünürüm. Bu sessiz haykırışıma en çok tanıklık etmiş şehirdir Bodrum. 2005 senesinden beri Bitez’de yaşıyorum ve romanlarımın çoğunu burada kaleme aldım. Yazılarımda çoğunlukla “zaman” olgusunu işlediğim için tarihi ve şimdiyi birleştiren yapısıyla Bodrum bana hep ilham verdi. Sadece doğal güzellikleri ile değil, bağrında sakladığı 5000 yıllık tarihi ile duymak isteyen kulaklara çok şey fısıldayan bir yer burası.

Bana göre düşünmenin en iyi yolu yazmaktır ve insan ancak sakinlik içinde düşüncelerinin izini sürebilir. Bodrum’da sakinliği bulabileceğiniz birçok yer var. Mesela şehrin her yerinden denizi görebiliyorsunuz ve bu harika bir şey! Gökyüzünün mavisini, gece beliren yıldızları, mevsim geçişlerini, ağaçların çiçeklenmesini ya da meyve vermesini, kısacası zaman döngüsünü takip edebiliyorsunuz burada. Bu da insana yaşıyor olduğunu hissettiriyor.

Yeni romanım Bir Halikarnasos Masalı’nda, Bodrum şehrinin dününü ve bugününü, tarihi geçmişini ve zaman içindeki değişimini anlatırken bir yandan da günümüz dünyasının gitgide büyüyen sorunu olan sosyal medya bağımlılığının ikili ilişkiler üzerindeki etkilerini işledim. Bunu yaparken hareket noktam “kâğıttan gemiler” oldu. Nasıl diye soracak olursanız bunu şimdilik söyleyemem çünkü bu sorunun cevabı kitabın kurgusunda saklı.

Bu romanımda antik çağ dönemindeki Halikarnasos ile günümüzün Bodrum şehrini fantastik bir olay üzerinden buluşturarak değişen zamana rağmen değişmeyen “insan” faktörünü okuyucuya aktarmaya çalıştım. Romanın çok katmanlı yapısı içinde tarihsel bilgilere yer verirken aynı zamanda yazarlık mesleğinin zorluklarını, değişen toplum dinamiklerini, bireylerin yaşadığı içsel buhranları, kadın-erkek ilişkilerini ve iletişim çağında yaşanan iletişimsizlik gibi konuları da okuyucuya aktarmaya çalıştım. Benim içime çok sinen ve severek yazdığım bir roman olduğunu söyleyebilirim. Öyle tahmin ediyorum ki okuyucularım da severek okuyacaklar.”

Bir Halikarnasos Masalı 2018’in ilk aylarında raflardaki yerini alacak.

 BENZER KONULAR
YORUM YAZ