Barlas’ın “Martılar” Parçasının Hikayesi / Süleyman Yakutlu

Rock müziğin taviz vermeyen temsilcilerinden Barlas Erinç’i tanıtmaya gerek yok aslında.  15-16 yaşlarındayken sahneyle tanıştı. Barlas’ın ilk müzik grupları, 1980 sonlarında Ankara’da çalan punk-rock grubu Hardline ve heavy metal grubu Axe’dır. Axe cover şarkı çalmıyordu. Hem Ankara hem de İstanbul’da başarılı konserler veren grupta şarkı söyleyen Barlas Erinç, bir yandan grubun şarkı yazarlığını da yürütüyordu. Barlas Erinç, izleyen yıllarda kendisi de önemli aranjörlerden olacak kardeşi Alper Erinç  ile birlikte Physical Scandal grubundan sonra müzik hayatına bireysel olarak devam etti.

sü2

Erken yıllarda İngilizce sözler yazan Barlas, daha sonra, heavy metal geçmişi ve pop rock eğilimiyle batılı tarzda yaptığı bestelere Türkçe sözler yazmaya başlamıştır. O zamanlar İngilizce cover şarkılar çalan ve sonradan çoğu tanınmış Türk pop rock müzisyenleri olan pek çok müzisyene de böylece ilham vermekle kalmayıp onlar için şarkı da yazmaya başlamıştır. Barlas kendi albümlerinin yanı sıra başka sanatçılara verdiği şarkılarıyla da tanınmaktadır.

 sü3

Özlem Tekin’in büyük çıkış yaptığı ilk single’ı “Aşk her şeyi affeder mi?” bu hitlerden biridir. Bir dönem çıkış yapan Hepsi grubunun cover albümü, “Şaka”da da yer almaktadır. Barlas imzalı, kitlelere ulaşan şarkılar arasında yine Özlem Tekin’in “Aşka Dair”, “Bahar”, Teoman’ın Roxy Müzik günlerinde ödül almış olduğu “Ne ekmek ne de su”, “Dursun Dünya”  ve hikayesini anlattığı “Martılar “ gibi birçok şarkı sıralayabiliriz.

Barlas, yıllar içinde 4 albüm çıkarmıştır. “Bara Gidelim” , “Küt Küt”, “ Kelebek”, “Dünya Bi Acaip”  Ve son olarak ”Daha Derin”. Bu albümlerdeki kayıtlardan en çok öne çıkan şarkılar, Küt Küt, Kelebek, Tango Millenium ve İkimizin Hikayesi olmuştur. Barlas’ın 2008 Aralık ayında  piyasaya çıkan son albümü “Daha Derin”   bir metal-pop albümüdür.

 sü1

Martılar parçasının hikayesini Barlas’tan dinleyelim…

Nerden bilebilirdim bir gün sabahın beşinde  aşık olacağımı. Kahvaltı yapalım derken sabah oldu, kuşluk vaktinden hemen önce… Ve ben çıkarken, birbirimize çoktan aşık olmuşuz meğer. İki yıl devam edecek ve maalesef bir gün kalbimizin gönül arşivine kalkacak maceralı bir aşk ve üstelik  bitmek üzere olan bir ilişkinin sonlarındayken. Bu bir mart sabahı Kadıköy 11:45 vapurunun güvertesine oturduğumda kalbim dilime ”Gözlerim boş bakıyor ufukta bir yere” mısrasını gönderdi ve telefon kaydı sağolsun vapur Beşiktaş iskelesine halat atarken şarkı tamamen bitmişti … Ve daha sonra Teoman’ın aşk ve gurur albümünde yer alacak olan “MARTILAR” şarkısı dinleyen herkese Kadıköy sahili çağrıştırmıştır…

Martılar

Gözlerim boş bakıyor

Ufukta bir şeye

Mutluluk veda ediyor

Ilık nefesiyle

Bu sabah sanki bütün cevaplar

Kanatlanmış göğe

Bir bulut saklıyor sanki

Akacak yaşları uykusuz gözlerimden

Bir vapur kalkışı

Bir başka zoraki firar verdiğim sözlerimden

Martılar çığlık çığlığa

Diyor ki dön sarıl ona

Çok geç olmadan

Dön bu yollardan

Kır artık zincirini

Bu kalp aşksız kir pas tutar

Çok geç olmadan dön bu yollardan

Bir yanım anlamsız ve tutarsız bir telaşta

Bir yanım küllenmiş zoraki sevdada

İlk Yorumu Siz Yapın !

Yorumlar

E-posta bilginiz gizli kalacaktır.