Bana Masal Anlatma / Eren Tayfun Şenel

Eren’in Kadrajı

         Güzel bir hafta sonu ve yapacak bir şeyiniz yok. Sinemaya gitmek aklınıza geldi. Sinemaya gitmeye karar verdiniz. İnternette filmleri gezerken gözünüz “Bana Masal Anlatma”ya takıldı. Sosyal medyada zaten çokça fragmanı dönüyor. Dilini, üslubunu ve kendisini seviyorsunuz… “Burak Aksak’sa tabi ki giderim” dediniz. İşte bunu yapmayın!

         İlk defa tek başına yönetmen koltuğuna oturduğu ve tabi ki kendisinin yazdığı bir “klasik” Burak Aksak filmi “Bana Masal Anlatma”. Bu film öyle boş vakitlerde izleyelim denilebilecek bir film değil. Tamamen çakralarınızı açıp “Ben gülmeye gidiyorum.” demeniz lazım. Fragmanı oldukça etkileyici ki ben izlediğimde, bir adam ne yaptı da 3-5 dakikalık bir videoda bu kadar güldürdü dedim. Ve bekledim vizyon tarihini. Genel komedi filmlerine baktığınızda bu film biraz ezber bozuyor. Her yerde Aksak’a özgü absürtlükler var. Öyle bir yerleştirmiş ki bunları, göze batmıyor. İzlerken “Yok artık, bu ne abartı? Olur mu canım öyle şey!” falan demiyorsunuz. Her seferinde yeniden gülüyorsunuz.

 Her yapımda olduğu gibi çatışma olarak bir aşk ve bu aşkı kovalayış işlenmiş. Bu yüzden de film romantik unsurlar barındırıyor. Fakat film bildiğiniz romantik Türk film anlayışından uzak. Özellikle sevmeyenlere söylüyorum,  sıkılmayacaksınız. Sinema ile ilgili internet sitelerinin yöneticileri de benle aynı düşünüyor olmalılar ki filmin türüne “komedi ve romantik” yazmışlar.

         Film İstanbul’un eski mahallelerinden Suriçi’nde geçiyor. Kendi halinde yaşayan biraz platonik biraz çekingen ama kendi içinde delikanlı, etrafınca sevilen bir minibüs şoförü Rıza, filmimizin başrolü. Bir diğeri ise masallar diyarından kopup gelen ve kehanetlere göre gerçek aşkını bekleyen Ayperi ve diğerleri… Mahalle imamı, mahalle papazı, kahvecisi, dolmuşçusu, tamircisi, hanım teyzeleri… Tamamen bizi bize bizle anlatmayı başarmış, keskin bir zekanın ürünü ve küfür etmeyen karakterler. Ama merak etmeyin standart bir mahalle filmi değil. Kimi zaman Spartalıları göreceksiniz, kimi zaman uzak doğulular ile savaşacak, kimi zaman da Azrail ile muhatap olacaksınız.

          Burak Aksak çok iyi üstesinden gelmiş yönetmenliğin. Geçişler, görüntüler, ses, müzik…  Her şey yerli yerinde. Filmi izlerken ufak bir İstanbul turuna da çıkıyorsunuz. Çörek otlu poğaça kokusunda arka sokak samimiyetini de görüyorsunuz. Ev kadınlarının birbirini çekiştirmesi de var, mahalle esnafının kenetlenmesi de. Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için düşüncesinin hala var olduğunu, benim deyişimle fantastik komedi ile anlatmış.

         Biraz sıkıldığınız veya fragmandaki reaksiyonu alamadığınız anlar olabilir. Çünkü fragmanın çok fazla beklenti içine soktuğu bir gerçek fakat dikkatinizi kaybetmezseniz -gülerken bu çok zor- her şeye bir anlam verebilirsiniz. Oyuncuların mimiklerine özellikle dikkat edin. “Bu kadar profesyonel insanlar bir arada olamaz!” dedim bir an için. Sanki herkes gerçekte yaptığı işi yapıyormuş da hobi olarak film çekmişler gibi. E kadro da çok iyi, deneyimli isimlerden oluşmakta. Leyle ile Mecnun’dan bu yana gönülleri kazanan bir yazar da var. Ekip gayet başarılı çalışmış. Bize de bu filmi gidip izlemek kalıyor. Şimdiden iyi seyirler…

3 Yorum Bana Masal Anlatma / Eren Tayfun Şenel

  1. alışılagelmişin dışında bir üslup ile kaleme alınmış samimi bir değerlendirme… yazın üzerine filmi izlemek istiyorum. herkese iyi seyirler…

  2. komedi ile masal,gerçek..ilişkilerdeki nayiflik hareketli anlaşılır guzel .baştan sona insanı yormayan kaliteli komedi filmi

Yorumlar

E-posta bilginiz gizli kalacaktır.