Ayakkabı Tamircisinin İlginç Rüyası / Özlem Y. Uçak

Bazı insanlar, mesela ayakkabı tamircisi, neredeyse çocuk yaşta başladığı mesleğini aynı mahallede hatta aynı dükkânda sürdürür. Önüne gelen çeşit çeşit ayakkabıyı boyar, diker, söker, yapıştırır. Yıllarca başka bir şey yapmaya ne zamanı olur ne de gücü. Ece ayakkabı tamir dükkanındaki deri, boya ve toz kokusunu içine çekerken ayakkabısını gösteriyor. Oturup arkasında duran eğik aynadan onu seyretmeye başlıyor. Yüzündeki hiç bir çizgi kıpırdamıyor ama elleri ayakkabının üstünde hareketli. Sıradan, sabun köpüğü gibi sohbetler daha dinlendiricidir bazen. Düşüncelere dalıp içeriden çıkamamak tehlikesini yok eder. Tamirci işini yaparken yanındaki çırağına rüyasını anlatmaya başlıyor. Hep aynı rüyayı görse de her defasında onu heyecanlandırdığını söylüyor. Ece meraklı görünmekten çekiniyor belli etmek istemiyor ama dinliyor. 

Yağmurlu bir günde dükkândadır. Şimşekler çakıyordur. Bayağı bir ürkünç, karanlık bir hava. O ayakkabı topuğu çakarken şimşekler çakıyor. Kulakları sağır eden bir gürültü oluyor. Felaket! Karşısındaki duvar çöküyor. Korkunç bir manzara! Sokağı görüyor. Bağrışmalar var. Panik duygusu belirmeli, bir telaş olmalı değil mi? Olmuyor. Sanki hep yıldırım düşüyor, evler yıkılıyor gibi sakin. Topuğu çakmaya devam ediyor. Bir an dehşet duygusuna kapılacak gibi kalbi hızla atıyor, hemen geçiyor. Ardından sevinç hissediyor. Koca bir binanın duvarı çökmüş; sevinç hissetmesinden utanıyor. Rüyada da ayıplıyor.  “Felaket oluyor insan sevinir mi yahu?” diye bitiriyor rüyayı anlatmayı.

Ece aynadan adamın ellerini izlerken parmaklarındaki boya lekelerini fark ediyor. Derinin içine işlemiş ve sanki doğuştan öyleymiş gibi gayet olağan ve sıradan görüyor. Neredeyse yarım yüzyıldır ayakkabı tamir ettiğini düşünürse hayatını değiştirmek için onun bir cesareti olabileceğini düşünmüyor. Yaşamını durağan şekilde sürdürmenin huzurunun onda yarattığı dinginliği ama bir yandan da için için hayatında büyük bir değişim istediğini anlıyor. Başka bir kuvvetin her şeyi değiştirmesini bekliyor tamirci. Rüyasında yıkılan duvara bakıp sevinç göstermesi bu yüzden. Ama bunu ona söylemiyor. Söylemesinin bir anlamı olmayacağını biliyor. Ece ön yargılı olduğunun ve tamircinin bunu yıkacak bir iradesinin olmadığının da tarafsızca farkında.

‘Usta, bitince bir de boyayıver’ diyor ve sehpada duran gazeteyi alıyor.

2 Yorum Ayakkabı Tamircisinin İlginç Rüyası / Özlem Y. Uçak

  1. Özlem Hanım, Başka bir kuvvetin her şeyi değiştirmesini sabırsızlıkla bekliyoruz. Yavaş yavaş üstümüzdeki duvar kırılmaya yüz tutuyor ama sonunda sevinç mi duyarız hüsran mı orası meçhul. Öykünüzün derinliğine indim. Sevgiler…

Yorumlar

E-posta bilginiz gizli kalacaktır.