Astronot Can / Eylül Ecrin Günaydın (9 Yaş)

 

Melih Bey astronottu, bu yüzden ailesini uzun süredir göremiyordu. Sonunda iki haftalığına ailesini ziyaret edecekti. Şehirdeki roketlerin iniş yaptığı yere geldi. Yeryüzü Melih Beye tuhaf gelmişti ama dünyayı seviyordu. Hemen evine doğru gitti. Hiç kimsenin onun geldiğinden haberi yoktu.

Melih Beyin bir de çocuğu vardı, adı Can’dı. Can da büyüyünce astronot olmak istiyordu. Melih bey zili çaldı.  Zil ding dong diye bir ses çıkardı. Melih Bey’e zilin sesi tuhaf gelmişti. Çünkü uzayda zil sesi yoktu. Bu sesi bile özlemişti. Evin hanımı kapıyı açtı ve şöyle dedi:

-Melih sen misin yoksa hayal mi görüyorum?

-Hayal görmüyorsun Pelin’im, seni uzayda çok özledim… Peki Can nerede?

Pelin Hanım hemen Can’ı çağırdı.

-Caaan, oğlum gel baban geldi. Can hemen koşarak geldi ve babasına sarıldı ve şöyle dedi:

-Babacığım bana uzayda neler yaşadığını anlatır mısın?

-Tamam oğlum, hadi koltuğa otur. Melih Bey oğluna “Hazır mısın dinlemeye?” dedi. Can “Hazırım!” diye bağırdı heyecanla.

Melih Bey uzayda neler yaptıklarını, neler gördüklerini anlatmaya başladı.

-Oğlum şimdi benim bir hikayem var anlatıyorum. Yine arkadaşlarımla uzayda geziyorduk ki birden büyük bir göktaşı ile karşılaştık. Neredeyse boşluğa yuvarlanıyorduk ki arkadaşım bizi son anda kurtardı. Ona çok minnettar kaldık. Sonra Ay ‘a adım attık ve bayrağımızı diktik. Güneş’in en yakın görüntüsünü gördük.

Can hayretle sordu:

– Uzay geminizden dışarı mı çıktınız?

-Tabi oğlum çıktık, hatta ayın parçalarından aldık, bulutsu bile gördük.

Can:

– Bulutsu ne demek? diye sordu.

-Oğlum bulutsu uzayda bulanan gaz ve toz karışımıdır.

Bu sırada Pelin Hanım “Yemek hazır.” dedi. Yemeklerini yedikten sonra Can hemen odasına gidip astronotlar hakkında bir kitap okudu. Sabah kalktığında ailesine okuduğu kitaptan öğrendiklerini anlattı. Melih Bey bunları gülümseyerek dinledi.

Can gece iyi uyuyamamıştı. Öğleye doğru uykuya daldı. Rüyasında çoktan astronot olmuş, Ay’a ayak basmıştı. Bu, Can’ın en güzel rüyası olmuştu. Ama bu bir rüyaydı. Sonra rüyasında meteor yağmuru başladı. Çok korkmuştu ama kaçmayı başarmıştı. Can uyanınca rüyasını babasına anlattı. Babası çok mutlu olmuştu.

Ertesi gün Can okula gitti.

Can okuldan geldiğinde babası ona “Odana gidelim sana sürprizim var.” dedi. Melih Bey Can’ın odasına uzayla ilgili çıkartmalar yapıştırmıştı. Can, babasına sarıldı ve teşekkür etti. Melih Bey artık oğlunun da kendisi gibi bir astronot olacağından iyice emindi. O da oğlu gibi hayaller kurmaya başladı. Can on beş yıl sonra astronot olmuş ve uzayda ne yaşadığını kendi çocuklarına anlatıyordu.

 

2 Yorum Astronot Can / Eylül Ecrin Günaydın (9 Yaş)

Yorumlar

E-posta bilginiz gizli kalacaktır.