Aşık olmak gerek en kısa zamanda… / Arzu Durukan

Gençler haydi acele edin, çok büyümeden, öğrenmeden yaşamdaki çelmeleri, zorunlulukları, yaşamak gerek o büyüyü, erkenden.

Binmeden hayatın yükü omuzlara, para kazanma, daha iyi bir yaşam kurma gibi hedefler oluşmadan, girmeden dünürler devreye. Öyle bir olmalı ki dünyada sadece o ve sen varmışsın gibi hissetmeli insan.

Hiç değilse bir kere, herkesin yüreği ağzına gelmeli aşkın heyecanından. Uyku tutmamalı onu düşünmekten, özlemekten. Beraberken sana söylediklerini, ayrıyken tekrar etmeli kelime kelime, gülerek, keyifle.

Boğazı tıkanmalı, yemeği yutamamalı insan sevdasının hasretinden. Parıldamalı gözleri aşkın ışığıyla yıldızlar gibi. Bakan anlamalı senin dünden farklı bir halde olduğunu. Söyleneni anlayamayacak kadar dolu olmalı kulaklar aşkla. Bir de nedensiz yere gülmeli huzurdan, mutluluktan.

Böyle söyledim her sevdiğim insana yıllardır. Kimi “Siparişle olmuyor, çıkmadı karşıma ne yapayım?” diye hayıflandı, kimi aşkı biterken yaşadığı acıları düşünüp “Aman!” dedi.

Aman uzak durmayın aşktan!

Aşk ille de sevgiliyle mi yaşanır? Yok canım, ben aşkı kızımla yaşadım, yaşıyorum. İçim titriyor ondan bahsederken, güzel yüzü gülünce benim gönlümde güller açıyor. Özleyince burnumun direği sızlıyor. Yaşamayan bilmez, gerçekten insanın burnunun direği sızlıyor çaresizce özlediğinde. Bu sızının lezzetini yaşamadan ölmemeli insan.

Memleket aşkı da güzeldir. Memleket sevilir, korunur, özlenir, laf söyletmezsiniz ellere, ne kadar kızsanız da kendiniz.

Meslek aşkı var bir de. Bazısı her şeyin önünde tutar, her şeyden vaz geçer mesleki başarısı için. İlle de en iyi olmalıdır, takdir edilmelidir. Hafta sonu olunca sıkılır, tatilde masasını özler, kaybetmekten korkar işini.  Aşksa aşkın alası işte.

Hangi tür olursa olsun, kim için ya da ne için yaşanırsa yaşansın onunla ilgili mutluluk yedikçe yemek istediğimiz çikolata kaplı badem şekerleri gibi tatlı ve neşeli olmalı. Aşkı da yaşadıkça yaşayası gelmeli insanın.

Bir de kaybetmekten korkmalı insan. Nasıl olsa benim, hep öyle kalacak dememeli. İplerini avucunuzda tuttuğunuz onlarca renkli balon gibi coşturmalı içinizi ama hep de korkmalısınız “Kayar giderse ellerimin arasından, yakalayamazsam.” diye.

Halil Cibran diyor ki; “Ezelden beri böyledir bu, sevgi ancak ayrılık saatinde derinliklerinin farkına varır.”  Ölüm sevdiklerimizi elimizden alınca söyleyemediklerimiz kalmamalı geride, her güzel duyguyu söylemeli, sevindirmekten korkmamalı insan. Kim istemez ki sevildiğini duymayı?

O zaman, aşklarını gizli tutup da söylemeden ölenlere aşk olsun….

10 Yorum Aşık olmak gerek en kısa zamanda… / Arzu Durukan

  1. Ohhhh içim açıldı…tamda mevsimi haydiii hep beraber aşık olalım güzelliklere,bahara,özlediğimiz günlere,umutlara……yüreğine sağlık,kalemine kuvvet❤️

  2. Ellerinize yureginize saglik hocam ??? fakat simdi bi durdum dusundum kime neye asik olmaliyim kaybetmekten korkmamaliyim cevabim yokki..elle tutulabilicek bir nedenim yok bir seye asik olmam icin ??

Yorumlar

E-posta bilginiz gizli kalacaktır.