Arkamızdaki Yapraksız Ağaçlar / Fatma Çelik(16 Yaş)

reklam
01 Mayıs 2019 0

Kendimizi çoğu kez mutlu yaşayacak kadar iç zenginliğe sahip hissetmeyiz. Oysaki bu hissiyatı uyandırmak için umudun sadece bir zerresi yeterlidir. Ancak çoğu insanda herhangi bir şey bunu engellemeye yeter. Çünkü insanların ruhunu ezmek için tasarlanmış onca şey onların yaşamaya değer yeni bir hayat aramak için pusulalarını kaybetmelerine neden olur. Öyle düşünüyorum ki zihinsel çöküşün başlangıcı da budur. Ben buna arkamızdaki yapraksız ağaçlar diyorum. Geçmişte kalan kışlar gözüyle de bakmak mümkündür tabi.

Yaşadığımız kötü birçok anı, zihinlerimizin bir teknenin denizde batarcasına sürekli su alarak dibe çöküşüne benziyor. Bizse bunca anı ile dolu olan zihnimizle övünüyoruz çoğu zaman. Daha önce keşfedilmiş bir kıtayı bulmanın sahte mutluluğunu yaşayan bir kâşif edasıyla hayatta yol almaya çalışıyoruz. Bitmek bilmeyen koşuşturmacada hep akıntıya karşı yüzüyor ve her defasında dibe çöküp tekrar başlıyoruz denemeye. Gelecek bir zamana ertelenmiş hayatımıza denemelerimiz kayıp bir geçmiş olup ekleniyor. Oysa insan bulunduğu yerden dünyayı sevmeyi bilmeli; içinde yaşadığı anın geleceğe uzanacağını, geçmişe kalacağını, arkasındaki yapraksız ağaçların böylelikle yeşereceğini bilmeli.

Yeryüzündeki her insan rüzgârlarda, okyanuslarda, çöllerde, denizlerde kendisini bekleyen bir mutluluğun yazgısında kaybeder anını. Gelecekte onu bekleyen bir zaman diliminde mutlu anlar kurgular durur. Bu onlar için keşfedilmeyi bekleyen bir hazinedir. Hâlbuki geleceğin hazinesi insanın içinde yaşadığı anın tam yüreğindedir. Şimdi elimizi yüreklerimize koyalım ve arkamızda bıraktığımız yapraksız ağaçların yeşermesi için derin bir nefes alalım.

Fotoğraf:
https://www.kisa.link/LLmk

BENZER KONULAR
YORUM YAZ