Aleyna’nın Korkusu / Barış Sert (17 Yaş)

 

Aleyna,  kahvaltısını yapmış, balkona çıkmıştı. Kendi yaşlarındaki bir kız sokakta kedilerle oynuyordu. Aleyna kedilerden korkardı. Annesinin anlattığına göre, küçükken anneannesine gittikleri bir gün tam kapıdan içeri girecekken bir kedinin kuyruğuna başmış, kedi de onu ısırmıştı. Kendisi hatırlamıyordu bu olayı, ama kedilerden hep korkuyordu.

Annesi balkon kapısına gelip seslendi:

– Haydi kızım, hazırlan, markete gidiyoruz.

Hazırlanıp çıktılar. Yolda ilerlerken bir köpek sürüsünün yavru bir kediyi bir apartmanın kenarında sıkıştırdığını gördüler. Annesi köpekleri korkutup kaçırmak için bağırıyor,  Aleyna da ayağını yanındaki çöp tenekesine vuruyordu.

Köpekler kaçmaya başlamıştı. Aleyna korkudan yaklaşamıyordu ama annesine yalvarıyordu.

– Anneciğim, ne olursun onu oradan alıp daha güvenli bir yere bırakalım.

Annesi yavru kediyi kucağına aldı, korkudan titriyordu kedi. Daha güvenli yer neresi olabilirdi, sokaklar hep köpeklerle doluydu. Aleyna üzülmesin diye biraz ilerdeki bahçe duvarının içine bıraktı yavru kediyi annesi, sonra yollarına devam ettiler.

Alışverişlerini yapıp geri döndüklerinde kedi, koydukları duvar dibinden çoktan uzaklaşmış, kasabanın sokak aralarında kendine yeni bir yer bulmuştu.

Eve geldiklerinde Aleyna önce matematik ödevini yaptı. Bir yandan da yavru kediyi aklından çıkaramıyordu. “Köpekler parçalayabilirdi, oysa daha çok küçük, kendisini koruyamıyor.” diye düşünüyordu.  Şimdi sıra Türkçe ödevindeydi. Öğretmeni bir anılarını yazmalarını istemişti. Kararını verdi, annesi ile birlikte yavru kediyi köpeklerden nasıl kurtardıklarını anlatacaktı. Kedilerden çok korktuğunu da ekleyecekti ödevine.

Annesi marketten aldıklarını dolaba yerleştirdikten sonra Aleyna’nın odasına geldi. Bir bardak ballı süt ile bir kurabiye getirmişti. Annesi çok güzel yapardı kurabiyeleri. Arkadaşları da çok severdi annesinin kurabiyesini.

Kızının, defterin üzerine eğilmiş çalıştığını görünce dikkatini dağıtmak istemedi. Getirdiklerini masanın üzerine bırakıp çıktı.

Aleyna olayı yazarken iki korkuyu birden duyuyordu yüreğinde. Biri kedi korkusu, diğeri de yavru kedinin köpek korkusu. İkisini de anlatmaya çalıştı. Geri dönüp yazdıklarını okuduğunda beğendi. “Öğretmenim de beğenecek.” diye geçirdi içinden.

Sütünü içip kurabiyesini yedi. Tabağı ve bardağı eline alıp odasından çıktı. Annesinin hala mutfakta olduğunu ve börekler, kekler yapmaya devam ettiğini gördü.

– Misafir mi gelecek anne, diye sordu.

– Dayınlar geliyor akşama, hadi bakalım küçük hanım, işin iş yine. Zehra ile oynayacağınız oyunları planla şimdiden.

Aleyna sevinçten havalara uçtu. Koşarak odasına gitti. Yazısını yeniden okudu. Zehra’ya olayı anlatacak, sonra da yazdıklarını okuyacaktı.

Akşamı zor etti Aleyna. Kapının çalması ile ilk o fırladı. Dayısı, yengesi ve Zehra gelmişlerdi işte. Zehra’nın elinde bir hediye paketi vardı.

Akşam yemeği yenilip büyükler salonda derin bir sohbete daldığında Aleyna ile Zehra da Aleyna’nın odasına geçmişlerdi çoktan. Zehra’nın getirdiği paketten çıkan kitabı sonra okuyacaklardı. Onu çalışma masasının üzerine koydular.  Aleyna bugün olanları anlattı Zehra’ya, sonra da yazdığı yazıyı okudu. Ardından oyuna başladılar. Zehra bir yavru kedi, Aleyna da onu kovalayan köpek oldu, odanın içinde birbirlerine yakalanmadan koşup durdular. Kitabı okumaya başladıklarında Zehra’nın annesi eve gitme zamanının geldiğini söyledi.

Zehralar evine gidince hemen yattı Aleyna. Sabah okul vardı, uyuması gerekiyordu. Hem yazısını okuyacaktı sınıfta. Bugün kurtardıkları yavru kediyi düşünerek uykuya daldı.

Uykusunda kediler ona saldırıyordu. Bir kedi kolunu ısırmak için üzerine atladığında korku ile uyandı. Rüya olduğunu anlayınca sevindi. Bir iki döndükten sonra tekrar uykuya daldı.

Rüyasında, bu sefer balkondaydı. Balkon korkuluklarına yaslanmış aşağıya bakıyordu. O sırada, babasının kendisine doğum gününde aldığı kolye kopup yere düştü. Karşı apartmanın köşesinden bir kedi fırlayıp geldi. Bugün kurtardıkları yavru kediye ne çok benziyordu. Kolyeyi kokladı. Belli ki karnı açtı, onu yiyecek sanmıştı. Biraz geri çekildi. Yukarı bakıp Aleyna’yı gördü. Tekrar kokladı. Dişlerinin arasına yerleştirip apartman kapısından içeri girdi. Aleyna balkondan içeri girip dış kapıya koştu. Kolyesini kedinin elinden kurtaracaktı. Oysa kedilerden çok korkardı, şimdi niye korkmuyordu? Bunda bir tuhaflık vardı.

Kapıyı açtı. Kolye kapının önündeki paspasın üzerinde duruyordu. Kedi ise merdivenin dibindeydi. Gözlerini dikmiş Aleyna’ya bakıyordu. Kolyeyi alıp kapıyı kapattı. Kapının kapanma sesiyle uyandı. Babası işe gidiyordu.

Kalktı, elini yüzünü yıkadı.  Annesine rüyasını anlattı. Kahvaltısını yapıp okula giderken öğretmenine ve arkadaşlarına keyifle anlatacağı bir de rüyasının olmasına seviniyordu.

 

Fotoğraf:https://goo.gl/CJFNKw

1 Yorum Aleyna’nın Korkusu / Barış Sert (17 Yaş)

Yorumlar

E-posta bilginiz gizli kalacaktır.