Adım: Arzu / Arzu Durukan

Çok küçüktüm, komşumuz olan çok sevdiğim bir arkadaşım vardı. Beraber büyüdük neredeyse. Anneler bir evde toplanır biz de bizim evde ya da onların evinde bir araya gelir bütün çocuklar gibi evcilik oynar, dans eder, ünlülerin taklidini yapardık. Arkadaşlığımızın hiç bitmeyeceğini, sonsuza kadar ayrılmayacağımızı ve başka hiç kimseyi onun kadar sevemeyeceğimi düşünürdüm. Taa ki benim için yıkım saydığım o güne kadar. Yine birlikte olduğumuz bir gün çocuklarımıza ne isim koyarız diye konuşurken arkadaşım bana “Annem diyor ki, Arzu kötü kadın ismiymiş” dedi. Allahım bütün dünyam başıma yıkılmıştı. En güvendiğim arkadaşımdan bunu duymak çok üzmüştü ama kendimi nasıl savunacağımı bilmediğim için çaresizlik içinde kıvranıyordum. Neden annesiyle benim dedikodumu yapmıştı ki? Ayrıca kötü kadın da ne demekti? O zamanlar aldığımız günlük gazetede şimdilerde olmayan gazinolardaki programların yer aldığı bir sayfa olurdu. Orada da kadın sanatçıların dekolte olan ama o zamanlar bana yarı çıplak görünen fotoğraflarıyla, mekanların ilanları olurdu. Kötü kadın onlar mıydı acaba?

Yıllar geçtikçe gülümseyerek ama biraz da kırgınlıkla hatırladığım bu olay, ismimle barışık yaşamama hep engel oldu sanırım. Acaba öyle mi gerçekten diye düşündüğüm zamanlar olmadı dersem yalan olur.

Kötü kadın olarak algılanma korkusu ne de büyük bizim dünyamızda, kültürümüzde. İnsanlarımız ne de hazır bu damgayı vurmaya ve karşısındakini sindirmeye, hiç kendisine bakmadan. Erkekse evinde, yatağında kötü kadını tercih eder ama üçüncü kişilerin yanında bir hanımefendiye sahip olmanın gururuyla yaşamak ister. İlk fırsatta da karısını aldatır ama bu onu kötü adam yapmaz. Kadınsa karşısındaki kadının kötü, ahlaksız olması kendisinin edepliliğinin altını çizmek için bir vesiledir adeta. Herkes kötü ama ben pırıl pırıl yaşamaktayım, daha namusluyum, en namusluyum demenin bir yoludur karalamak.

Her iki taraf da kendi üstünlüğünün keyfini yaşıyorken sadece kadının kötü ve ahlaksız olduğuna inanmış niyeyse. Okuyan, kendine güvenen, erkek olmasa da yaşamayı başarabilen kızlar yetiştirmek ne kadar zor. Tam buna niyetleniliyor, başarılacak; şehrin göbeğinde gerçekleşen taciz, tecavüz haberleri. Elbetteki korkutuyoruz kızlarımızı…

“Aman kızım çok geç saate kalma”

“Sakın tenha yollarda yalnız yürüme”

“Çok açık saçık giyinme ki tahrik olup rahatsız etmesinler seni” vs.

Niye tahrik oluyorlar, çünkü öyle öğrendiler, kadın maldır kullanılır, hele kısa giyiyorsa zat-ı şahanelerine davetiye çıkartmaktadır. Zannediyorlar ki bütün kadınlar onlara hayran, beklemekteler bir laf atılsa ya da bir yerlerimize dokunulsa diye.

Sadece ismimden dolayı yıllarca acaba birileri daha benim kötü kadın olduğumu düşünmüş müdür diye endişe içinde büyüyen ben, Beşiktaş’ın ortasındaki seyyar köfteciden gece 1’de etrafta kadın yok diye köfte alamadığım için yazıyorum bunları. Neyse ki kızım benden cesur olduğu için karnımızı doyurabildik.

İnanıyorum ki genç ve cesur kadınların varlığı ile daha mutlu yaşayacağız ve karnımızı da doyuracağız kötü insanlara inat.

12 Yorum Adım: Arzu / Arzu Durukan

  1. Bence Arzu cok guzel bir isim. Arkadasinin annesi halt etmis! Veya, arkadasin o anlik cocuklugun verdigi duygularla oyle birsey ativermis olabilir. Konunun ozunde halisin da, butun erkelerde ayni degil, bazi diyerek belki bu katagorinin disinda tutulma ihtimalimiz olur;)

    • Sen cansın, zaten bunun içinde olma ihtimalin yok. Ne yazık ki son dönemde ülkemizde çok fazla taciz ve kadın ölümleri yaşanıyor. Sizler uzaktasınız, belki haberler etkisini azaltıyordur oraya gelene kadar:)) ama çok canımız yanıyor. Onlara bir sitem bu.

  2. İnanılır gibi değil‼️ 40 yıl düşünsen ne benim ne de annemin aklına gelirdi böyle bir şey… Olacak iş değil. Bizim cahil toplumumuzdan kesitler. Kaleminize sağlık?????? Çok güzel bir noktaya değinmişsiniz Hocam. Keşke başınıza gelmeseymiş tabii ?

Yorumlar

E-posta bilginiz gizli kalacaktır.